Owady gospodarskie. Nowe źródła białka zwierzęcego w karmie dla psów
Każdy opiekun psa, wybierając dobrej jakości karmę, w pierwszej kolejności patrzy na zawartość w niej białka, i to dobrej jakości białka pochodzenia zwierzęcego. Wszak pies jest nieobligatoryjnym mięsożercą. Coraz częściej jednak słyszymy głosy, że zmiany klimatu oraz wzrastająca globalnie populacja ludzi wpływają znacząco na produkcję zwierzęcą – z jednej strony, musimy wyżywić gwałtownie rosnącą liczbę ludzi, ale z drugiej, produkcja zwierzęca pochłania duże ilości gruntów, pasz, wody, emitując jednocześnie gazy cieplarniane. Budzi to protesty ekologów. Patrząc globalnie, zwierzęta towarzyszące konsumują około 20% światowej produkcji mięsa i ryb (do tego rośnie odsetek zużycia przez nie mięsa tzw. jakości human grade – wraz z rozwijającym się trendem humanizacji zwierząt).
Tekst: dr n. wet. Joanna Zarzyńska
Redaktor naczelna magazynu „Pies Rasowy”
Zalety owadów gospodarskich
Biorąc pod uwagę metabolizm owadów jako zwierząt zmiennocieplnych, zużywają one na swoje potrzeby życiowe o wiele mniej energii z pokarmu i z większą sprawnością przekształcają organiczną materię roślinną w tkanki. Co za tym idzie, owady z jednego kilograma spożytego pokarmu roślinnego wytwarzają więcej białka zwierzęcego niż drób, świnie i przeżuwacze. Poza tym plenność oraz tempo wzrostu owadów są nieporównanie wyższe w zestawieniu ze zwierzętami gospodarskimi.
Nowe generacje owadów można uzyskać w kilka, kilkanaście dni. Jak wspomniano wyżej, większość hodowanych owadów gospodarskich żywi się wyłącznie pokarmem roślinnym – mogą to być odpady roślinne, warzywne i owocowe (które są jednocześnie źródłem wody), a wytwarzane przez owady białko charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. Wymogi hodowlane nie są duże, głównie wysoka temperatura (25–30°C) i wilgotność 70–80%. Odchody owadów można wykorzystać jako naturalny nawóz, poza tym praktycznie nie ma odpadów.
Wskazuje się, że wybór białka owadziego będzie bardziej popierany przez osoby o nastawieniu proekologicznym, które dbają o środowisko naturalne i zrównoważoną hodowlę. Na wyprodukowanie 1 kg białka wołowego potrzeba 14 x więcej miejsca i 5 x więcej wody w porównaniu z 1 kg białka owadziego (na wyprodukowanie 1 kg białka owadziego potrzeba niecałych 200 litrów wody).
Owady dobrze też wykorzystują paszę (średnio 2 kg paszy na 1 kg masy owadów). Do tego w chowie owadów nie wykorzystuje się antybiotyków ani hormonów. Osoby mające wątpliwości etyczne co do uboju zwierząt rzeźnych powinny też docenić humanitarną stronę pozyskania owadów do przetworzenia – ich uśmiercenie powoduje niska temperatura.
Profil odżywczy
Profil odżywczy jadalnych owadów zależy od gatunku, płci, stadium rozwojowego czy warunków chowu, np. mącznik młynarek jest uważany za gatunek charakteryzujący się jedną z najwyższych zawartości białka (47,7–53%). Larwy czarnej muchy zawierają 35–57% białka, a poczwarki 60%. Po odtłuszczeniu mączki z owadów poziom białka wzrasta. Wszystkie owady gospodarskie charakteryzują się odpowiednim poziomem niezbędnych aminokwasów. Owady zawierają też peptydy o działaniu przeciwdrobnoustrojowym (AMP ang. antimicrobial peptides) działające na …
Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 31/2020!