Wybierz stronę

Lwi piesek – mały lew z wielkim sercem dla ludzi

Pies, który jest kształtowany przez swojego opiekuna, zawsze szczęśliwy i gotowy na wszystko, niezależnie od tego, czy jest to biwak z długimi spacerami przez tydzień, czy tydzień rekonwalescencji na kanapie. Pies, który nie linieje i według statystyk żyje dłużej niż większość ras. Ze zdrową kwadratową budową, która stwarza niewiele problemów. Brzmi jak rasa, która powinna być popularna wśród szerszej publiczności… ale lwi piesek, mimo wszystkich swoich zalet, nie dotarł do mas.

Tekst: Sonja Björklund, hodowla Bumir, Szwecja oraz Karina Kruczek, hodowla Alwaro

Słowem wstępu

Trudno zrozumieć, dlaczego rasa wciąż pozostaje w cieniu, być może wpływ na to ma tradycyjna lwia fryzura, która nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak pies może być strzyżony w dowolny sposób, jeśli żyje jako domowy towarzysz, tylko na wystawie wymagane jest strzyżenie zgodne ze wzorcem. Wielu nabywców szczeniąt, którzy początkowo byli przeciwni strzyżeniu, gdy dostawali swojego małego lwa w ramiona, uznawali, że sierść powinna odrosnąć, potem zmieniali zdanie i kontynuowali strzyżenie „na lwa”, gdy zdali sobie sprawę, jak łatwa staje się pielęgnacja psa.

Jako rasa pasuje zarówno do aktywnej rodziny, jak i emerytów. Jeśli tylko może być z tobą i ma szansę z radością zrobić kilka okrążeń wokół drzewa lub na trawniku, duża część potrzeb lewka jest zapewniona. Choć oczywiście wymaga, jak wszystkie psy, spacerów i zaangażowania ze strony opiekuna. Będąc inteligentnym małym psem, uwielbia się bawić i uczyć nowych rzeczy.

Lwi piesek (Löwchen) jest hodowany do towarzystwa od wielu setek lat i jeśli musi wybierać między ludźmi a psami, zawsze wybierze ludzi. Kocha wszystkich członków rodziny, ale zazwyczaj ma swojego ulubionego człowieka, którego wybiera jako pierwszego. Inne psy są ekscytujące nie tylko do zabawy, ale przynajmniej jeden człowiek w pobliżu jest potrzebny, aby pies mógł się rozwijać prawidłowo. Żaden pies nie powinien być trzymany w kennelu lub odizolowany w pomieszczeniu innym niż to, w którym przebywa rodzina.

Trochę historii

Drogie dziecko ma wiele imion – to powiedzenie funkcjonujące w wielu krajach, dobrze pasuje do nazwy rasy. Nazwa „Löwchen” jest nazwą rasy w większości krajów. Krajem pochodzenia jest Francja i dlatego w oryginalnym standardzie rasa nazywa się Le Petit Chien Lion, w Anglii i innych krajach jest również nazywana Little Lion Dog.

Mimo że jest to jedna z najstarszych ras, dla wielu jest to rasa nieznana. Pochodzenie rasy jest sporne, a małe psy z fryzurą „na lwa” pojawiają się na wielu starych obrazach, zwykle jako towarzysze arystokracji. Początki samego strzyżenia wywodzą się od psów, które towarzyszyły rybakom w rozplątywaniu sieci rybackich. Kiedy psy stały się popularne w zamkach, fryzura została zachowana, ponieważ krótko przycięty zad utrzymywał ciepło w łóżku, podczas gdy długowłosy przód przyciągał wszy z wielkich peruk!

Dziś Löwchen należy do sekcji biszonów wraz z bichon frisé, hawańczykiem, maltańczykiem, cotonem i bolończykiem, ale niektórzy zwolennicy wierzą również w pokrewieństwo z miniaturowym sznaucerem i miniaturowym pinczerem. Może na to wskazywać budowa ciała i do pewnego stopnia mentalność.

Rasa była praktycznie zagrożona, zanim uratowali ją hodowcy w Europie Środkowej. W 1969 r. Löwchen został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najrzadsza rasa na świecie. Kilka z nich zostało sprowadzonych do Anglii, co miało duży wpływ na przyszłość rasy – duża część dzisiejszych Löwchen na całym świecie pochodzi z Anglii.

Życie z lwim pieskiem

Pierwszy wzorzec mówi, że Löwchen jest psem inteligentnym, a inteligencję widać w jego oczach. Nie można tego lepiej wytłumaczyć, Löwchen czyta swojego opiekuna niezwykle…

Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 53/2024!

O autorze