Wybierz stronę

Podenco ibicenco… gonić króliczka

Podenco ibicenco… gonić króliczka

Podenco pochodzi z czasów starożytnych.W Hiszpanii wyróżnia się jeszcze inne rodzaje Podenco takie jak orito, maneto, valenciano. Ich typy są nieujednolicone. Nie są też one uznawane przez FCI. W samych liniach Podenco ibicenco są dość spore różnice typu, przykładowo Podenco ibicenco z kontynentu różnią się od Podenco ibicenco z wysp. 

Autor: Tamara Truch

Pochodzenie rasy

Rasa Podenco pochodzi z czasów starożytnych. Przyjmuje się, że do basenuMorza Śródziemnego staroegipskie charty przybyły z Fenicjanami – zachowały swój pierwotny typ przede wszystkim na izolowanych wyspach – Podenco wiąże się z archipelagami Balearów i Pitiuzów. Uważa się, że jej korzenie sięgają 3400-3600 roku przed naszą erą. Na licznych egipskich hieroglifach można zobaczyć psy łudząco podobne do Podenco. Niektórzy uważają, że głowa boga Anubisa jest wzorowana właśnie na głowie Podenco ibicenco. Wielu historyk.w kynologii uznaje, że Podenco jest przodkiem współczesnych chartów – jednak nie jest to prawda. Zdecydowanie reprezentują one inną gałąź filogenetyczną. Można zakładać wspólnego przodka, ale dalej drogi rozwoju ras się rozchodzą. Kolejną ciekawostką związaną z rasą są teorie, że Podenco nie pochodzi od wilka, a od szakala abisyńskiego albo kojota, gdyż bardziej je przypomina zachowaniem i wyglądem niż wilka, czy inne rasy psów. Nazwa rasy ibicenco wskazuje na pochodzenie z wyspy Ibiza na Balearach. Można spotkać także inne nazwy: mallorca podenco, podenco mallorquin, xarnelo, levrel de mallorqua, a także „el cunnil.r” – oznaczająca łowcę królików – właśnie dzięki tej doskonałej umiejętności myśliwskiej rasa zawdzięcza fakt, że zachowała się na Balearach, gdyż słynęły one z obfitości królików.

Wygląd

Podenco na przestrzeni wieków niewiele się zmieniły. A ich wyglądu nie da się pomylić z inną rasą. Podenco ibicenco nie ma genów odpowiedzialnych za wytwarzanie czarnego koloru sierści i skóry, dlatego zawsze występuje w kolorze białym, rudym lub w kombinacjach tych dwóch kolor.w, a jego nos, obwódki oczu i wargi mają „mięsny” kolor. Niedopuszczalne jest, aby ten pies miał na sierści albo na skórze (nawet wewnątrz pyska) czarną plamę. Niedopuszczalny jest też wątrobiany kolor nosa itd. Jeżeli takie cechy występują to świadczą o krzyżowaniu z inną rasą. U niektórych podenco występują braki w pigmencie np. na nosie – nazywa się to „butterfly nose”. Powinno się unikać rozmnażania takich psów.

AMUN Baltas Vejas – fot. Tamara Truch

W Hiszpanii najczęściej Podenco miesza się z galgo, przez co w niektórych liniach występują psy ze zbyt głęboką klatką piersiową właśnie typowo jak u charta. Podenco powinien mieć głęboką klatkę piersiową, ale nie aż tak jak np. galgo i inne charty. Oczy mają zawsze kolor bursztynowy, ale może on być od jasnego po całkiem ciemny. Wykluczony jest brązowy, czarny, czy inne kolory. Uszy muszą kończyć się na wysokości zewnętrznego kącika oczu, mają kształt rombu (faraony np. mają uszy w kształcie trójkąta). W środku nie są bardzo owłosione, są duże, ale też bez przesady. Za to bardzo ruchliwe, stale nasłuchują. Podenco reprezentuje typ konstytucji suchy, tzw. oddechowy. Cechuje się szybką…

Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 10/2017!

Zostaw odpowiedź