Select Page

Jak przygotować psa do świąt i sylwestra?

Zbliża się koniec roku, a tym samym najtrudniejszy okres dla wielu zwierząt domowych (nie wspominając już o dzikich i bezdomnych zwierzętach). W zasadzie od połowy grudnia zaczyna się nerwowy czas dla przeciętnych czworonogów, a właściciele często zapominają o tym i zauważają problem zbyt późno. Od wielu lat lekarze weterynarii, behawioryści oraz trenerzy szkolenia zwracają uwagę na istotę problemu, a przede wszystkim na reagowanie w porę. Z punktu widzenia praktykującego technika weterynarii mogę bowiem smutno podkreślić, że wciąż zbyt wielu opiekunów przychodzi po pomoc w ostatniej chwili. A to oznacza, że jest za późno, by wejście z pomocą było skuteczne i z korzyścią dla psa.

Tekst: tech. wet. Ewelina Stanclik
behawiorystka COAPE

Generalnie psy możemy podzielić na trzy grupy: pierwsza nie reaguje na wystrzały fajerwerków i bodźce dźwiękowe, druga lekko się denerwuje, ale przy zastosowaniu podstawowych zasad postępowania behawioralnego radzą sobie z tym oraz trzecia – najcięższy kaliber – u której występuje fobia dźwiękowa. Tutaj jest najtrudniej i ta sytuacja wymaga największego zaangażowania ze strony opiekuna, a często także behawiorysty i lekarza weterynarii.


Od początku – profilaktyka i dobre zwyczaje

Podstawową kwestią jest świadomość hodowcy oraz dobór zrównoważonych psychicznie osobników do rozrodu. Wrażliwość na dźwięki oraz fobie dźwiękowe mogą zostać odziedziczone, co w praktyce już na początku staje się trudnym wyzwaniem dla przyszłego opiekuna. Taki pies jest bowiem skazany na ciągłą pracę przez całe życie, nauczenie się funkcjonowania w stresujących warunkach i, niestety, nierzadko musi przejść leczenie.
Najważniejsza jest socjalizacja – kiedy szczenię pojawia się w domu, rozpoczynamy od zbadania reakcji na dźwięki w sposób kontrolowany, np. przez wywoływanie różnych dźwięków z pokoju obok, podczas kiedy szczenię się bawi lub jest zajęte gryzieniem czegoś. Co ważne, sami nie możemy zwrócić uwagi na hałas, w zamian za to nagrodzić malucha za spokój i rozpocząć zabawę. Dlatego już na wczesnym etapie dbamy o przyzwyczajenie do hałasu i huku.

Relaxer – na sylwestrowy stres i nie tylko!
Relaxer Syrop lub Relaxer Kęsy to produkty o bogatym składzie, zawierają składniki o naturalnym działaniu przeciwlękowym, ale nie powodują uzależnienia i są w pełni bezpieczne dla organizmu psa. Linia Relaxer zawiera m.in. innowacyjne biopeptydy z białka ryb o udowodnionym działaniu w sytuacjach stresowych. W przypadku fobii dźwiękowej Relaxer stanowi doskonałe uzupełnienie terapii behawioralnej pod okiem specjalisty. W produkty Relaxer warto zaopatrzyć się odpowiednio wcześniej – stosowanie naturalnych produktów uspokajających trzeba rozpocząć 2-3 tygodnie przed sylwestrem, a w sylwestrowy wieczór podać dodatkowo podwójną dawkę produktu.
Więcej na www.scanvet.pl

Tworzymy mapę znanych sytuacji z przyjemnymi skojarzeniami. Duża jest tutaj rola hodowcy, przekazanie informacji nowemu opiekunowi i tym samym budowanie jego świadomego podejścia do szkolenia szczenięcia. Natomiast w sytuacji kiedy zauważymy jakiekolwiek objawy niepokoju, stresu i wrażliwości na odgłosy, rozsądnym wyjściem jest spotkać się z behawiorystą, który pomoże ocenić sytuację i wprowadzić odpowiednie ćwiczenia lub suplementację nutraceutykami, dietoprofilaktykę, aby pomóc psu opanować lęk. Bardzo często wrażliwość na dźwięki w wieku szczenięcym udaje się opanować treningiem, odwrażliwianiem, terapią, pod warunkiem, że nie jest ona dziedziczona genetycznie.
Kolejnym ważnym tematem jest przetrwanie okresu końca roku w miarę komfortowo dla psa. W odczuciu autorki każdy pies, niezależnie od swojego zachowania, powinien mieć w tym czasie stworzone odpowiednie warunki środowiskowe, a opiekun powinien wdrożyć pewne procedury, które ułatwią ten trudny czas. Otóż należy pamiętać o tym, że zwykle już w okolicy połowy grudnia rozpoczyna się nerwowa atmosfera i sporo zmian w domu (stroiki, gonitwa ludzi, nerwowość, ciągłe krzątanie się po kuchni, generalne porządki, dużo zapachów, które są dla psa wyzwaniem, goście, szum, zaburzenie codziennych rytuałów). Podkreślam, że dla każdego psa jest to duże wyzwanie, głównie ze względu na fakt, że przez moment codzienne rytuały zostają zaburzone, mieszkanie się zmienia, pojawiają się często nowe przedmioty, co zmienia znaną psu przestrzeń, ponadto zwykle mamy chaos związany z gośćmi i hałasem, którego na co dzień w domu nie ma. Jest to sytuacja trudna nawet dla psa o zrównoważonej psychice, natomiast dla psów wrażliwych i lękliwych to kolejny puzzel do układanki wielkiego chaosu, który lada moment nadejdzie. W wypadku psów niepewnych siebie, wrażliwych i bezdyskusyjnie obarczonych fobią dźwiękową należy rozpocząć działania dużo wcześniej, po konsultacji z behawiorystą i lekarzem weterynarii.

PLUTOS – naturalne gryzaki dla Twojego pupila!
PLUTOS to serowe gryzaki, które powstały jako alternatywa dla prawdziwych kości, surowej skóry i innych „gryzaków” o wątpliwej jakości, często niebezpiecznych dla zdrowia psa. Jest to produkt wyjątkowy, unikalny, stworzony ze składników o najwyższej jakości (Human Grade). W 100% naturalny – do produkcji wykorzystujemy wyłącznie naturalne składniki. Gryzaki nie zawierają laktozy, glutenu ani zbóż, mają niską zawartość tłuszczu i niską wartość kaloryczną (tylko 303 kcal na 100g). Wszystkie dodatki (smakowe, zapachowe, barwiące) pozyskiwane są z naturalnych surowców. PLUTOS zawierają tylko jedno białko mleka – kazeinę, która dobroczynnie wpływa na stan uzębienia (pomaga oczyszczać zęby, eliminuje bakterie będące przyczyną nieświeżego oddechu, wzmacnia i chroni szkliwo zębów). Gryzaki mają też efekt antystresowy – wystarczają na długo, są twarde i gładkie, dlatego pies musi się bardzo zaangażować w gryzienie. Żucie łagodzi napięcie u psów, odstresowuje, pomaga spożytkować nadmiar energii. PLUTOS są całkowicie bezpieczne podczas żucia – po rozgryzieniu nie tworzą ostrych kawałków (drzazg), które mogą podrażniać delikatny układ pokarmowy psa.
Dostępne wielkości: S, M, L. ­Dostępne smaki: Kurczak, Łosoś, Wołowina, Chorizo, Szynka wieprzowa, Jagnięcina
Importer/ dystrybutor: Betta Sp. z o.o.
www.betta.pl

Co możemy zrobić, kiedy nadchodzi czas wystrzałów?
Tworzymy odpowiednie warunki: zapewniamy psu zajęcie absorbujące na wieczór (kongi, maty węchowe, gryzaki, ulubiona zabawka aport – generalnie odwrócenie uwagi i tworzenie pozytywnych…

Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 32/2020!

About The Author

tech. wet. Ewelina Stanclik

tech. wet. Ewelina Stanclik – absolwentka technikum weterynaryjnego, od 2008 roku związana z Gabinetem Weterynaryjnym Med - Wet jako technik weterynarii. Weterynaria jest jej stylem życia, a pasją wypełniającą każdą wolną chwilą są psy i wszystko co z nimi związane ich sposób zachowania oraz szkolenie. Oprócz pracy w Gabinecie Weterynaryjnym spełnia się w przygotowywaniu artykułów do czasopism zawodowych oraz razem z Chesapeake bay Retrieverem od czasu do czasu odwiedza dzieci w przedszkolach.