Whippet
Pierwszy znany nam wzorzec whippeta powstał w roku 1904 w Anglii – kraju pochodzenia rasy. Obecnie posługujemy się wersją zatwierdzoną przez FCI w 2007 roku. W wyglądzie whippeta kluczowe są: umiar, harmonia i równowaga.
Atletyczny, a zarazem elegancki. Silny i wytrzymały, a jednocześnie giętki i zwrotny. Bardzo szybki i zacięty w pogoni, cichy i dyskretny w domu. Oko o czujnym wyrazie. Wrażliwe ucho pokazuje stan ekscytacji. Szata we wszystkich możliwych umaszczeniach, jakby stworzona do głaskania. Sylwetka opływowa, aerodynamiczna. Oto on – WHIPPET!
Autor Monika Sepołowicz (hodowla whippetów Idealist), konsultacja weterynaryjna – prof. dr hab. Urszula Pasławska, współpraca redakcyjna: Małgorzata Downarowicz
Historia rasy
Niewielkie, krótkowłose charty, niezwykle przypominające whippety, można zobaczyć na wielu dziełach sztuki, począwszy od Antyku, przez Średniowiecze i epokę Renesansu. Jednak dopiero w połowie XIX wieku rozwinął się znany nam dzisiaj koncept psa rasowego i rozpoczęło się wyodrębnianie poszczególnych ras. Pierwsza wzmianka o whippetach jako psach obecnych na wystawach pochodzi z roku 1876, a 14 lat później, w 1890 roku, rasa zostaje uznana przez angielski Kennel Club. Pierwszy champion, brązowo-biały pies Zuber, jest obecny w rodowodach wszystkich whippetów na świecie. Na wczesnym etapie hodowli zdarzały się krzyżówki z terierami, co miało dodać zaciętości i ducha walki. Efektem ubocznym była szorstka szata (stopniowo takie psy były wyłączane z hodowli). Znany nam dzisiaj whippet musi mieć krótką, przylegającą okrywę włosową. Wczesne whippety były znane jako „greyhoundy ludzi biednych”, których nie było stać na utrzymanie dużego charta angielskiego (posiadanie greyhounda było przywilejem arystokracji). Zwinny i zacięty whippet, kierujący się wyostrzonym zmysłem wzroku, potrafił bez trudu upolować zająca, stając się nierzadko żywicielem rodziny. Szybko zaczęto je również wykorzystywać do pogoni za sztuczną przynętą, a sport ten, jak i sama rasa, zyskały ogromną popularność w Anglii.
Dzisiaj polowanie z chartem jest zabronione (w Polsce jest wymagane zezwolenie na posiadanie chartów i mieszańców chartów zgodnie z art. 10 Ustawy Prawo łowieckie), whippety nadal jednak doskonale się sprawdzają zarówno na torach wyścigowych, jak i w terenowych wyścigach chartów, zwanych coursingami. Historia whippetów w Polsce zaczyna się w latach 60. XX wieku. Na początku były psami raczej dla koneserów, obecnie obserwujemy ogromny wzrost popularności rasy: w 2017 roku urodziło się aż 66 miotów. Większość hodowli w Polsce pracuje na liniach wystawowych, mamy też hodowców specjalizujących się w psach coursingowych i wyścigowych oraz łączących linie show ze sportowymi. Pejzaż wzbogacają liczne importy włączane do hodowli. Rezultatem pracy są znaczące sukcesy odnoszone przez psy z polskich hodowli – możemy się pochwalić tytułem Zwycięzcy Świata 2017 dla psa TYLKO TEN Paranoia oraz zwycięstwami na jednej z najbardziej prestiżowych wystaw specjalistycznych w Europie, Festiwalu w Donueschingen, gdzie w 2010 roku Zwycięzcą Rasy został pies Tylko Ty VIKING’S PRIDE, a w 2017 Najlepszym Juniorem suka DELHPINA DULCINEA Idealist. Ostatnia Klubowa Wystawa Chartów zgromadziła rekordową stawkę 110 whippetów. Widoczne jest coraz większe zainteresowanie właścicieli whippetów charcimi sportami, zwłaszcza terenowymi wyścigami chartów. Wyhodowane w Polsce whippety wyścigowe i coursingowe również zaznaczają swoją obecność na coursingowej mapie Europy i zajmują wysokie …
Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 18/2018!