Piszczące zabawki dla psa
Piszczące zabawki dla psa od zawsze budzą wiele emocji. Nie tylko u psiaków, lecz także u ich opiekunów. Z jednej strony, są polecane jako fantastyczna rozrywka dla naszych czworonożnych przyjaciół, ale z drugiej, często mówi się o ich potencjalnym negatywnym wpływie na psie zachowanie. Jak to jest naprawdę? Czy piszczące zabawki to dobry wybór, a może jednak lepiej zdecydować się na coś innego?
Tekst: Patryk Słupikowski, www.matywechowe.pl
Zabawka z piszczałką – co to jest?
W sklepach oferujących psie zabawki można znaleźć mnóstwo modeli, które są wyposażone w piszczałkę. Ten element wydaje dźwięk podczas zabawy. Wystarczy, że psiak naciśnie lub ugryzie zabawkę, a wyda ona ciekawy, piszczący odgłos.
Niektóre zabawki skupiają się na piszczałce. W nich ten element jest naprawdę solidny, często piszczy nawet po przegryzieniu przez psiaka. Niektóre modele mają naprawdę dużo piszczałek, dzięki czemu zabawka pozwala na wiele urozmaiceń. Na rynku znajdziemy także zabawki z piszczałkami o różnych tonach dźwięku. Niestety, w sprzedaży możemy również znaleźć tanie zabawki lub piłki, gdzie piszczałka jest tylko dodatkiem. Najczęściej szybko się psuje i przestaje wydawać dźwięk.
Piszczące zabawki mają wiele różnych form, struktur i kolorów. Od standardowych piłeczek aż po fantastyczne maskotki z wieloma piszczałkami. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ wybór jest naprawdę ogromny.
Jeszcze jedną ciekawą, ale trochę inną kategorią zabawek piszczących są zabawki szeleszczące i trzeszczące. Najbardziej popularne są na pewno modele, w których ukryto plastikowe butelki wydające ciekawe dźwięki i przyjemnie trzeszczące pod naciskiem psich ząbków.
Dlaczego zabawki piszczące i dźwiękowe są dla psa atrakcyjne?
Zabawki, które wydają dźwięki, to fantastyczny sposób na zwrócenie uwagi psiaka. Większość psiaków uwielbia dodatkowe bodźce dźwiękowe. Może to mieć różne podłoża. Piszczące zabawki mogą się kojarzyć z piskiem szczenięcego rodzeństwa lub w przypadku ras myśliwskich – z dźwiękami wydawanymi przez „ofiarę”. Ostatecznie dźwięki wydawane przez zabawkę są unikalne i nie występują naturalnie, więc jest to dla psa coś nowego i ciekawego.
W związku z tym zabawki z piszczałkami mają dużo zastosowań, szczególnie podczas szkolenia i treningu. Często psy mają problem z motywacją, co powoduje konieczność szukania nowych rozwiązań. Niektóre psiaki pięknie pracują za przysmaki lub szarpaki, ale wiele psiaków szczególnie chętnie bierze udział w szkoleniu, jeżeli nagrodą jest zabawka z piszczałką.
Zresztą dźwiękowe zabawki to również często fantastyczny pomysł na zabawę w domu. Psiaki chętnie gryzą, memłają, ciamkają i przytulają tego typu zabawki. Świetnym rozwiązaniem jest również zwiększenie atrakcyjności standardowych produktów poprzez wybranie modeli z piszczałkami.
Twój psiak uwielbia piłki? Spróbuj piłeczki z piszczałką. A może Twój szczeniaczek to miłośnik pluszaków? Misiek z dźwiękiem może być dobrym pomysłem. Również dodatek piszczenia sprawdzi się przy szarpakach, ponieważ urozmaici to zabawę w przeciąganie.
Stosowanie zabawek dźwiękowych ma również zastosowanie w okresie socjalizacji szczeniaka. Im więcej bodźców – odgłosów, faktur i kształtów doświadczy młody psiak, tym lepiej. Jeżeli maluch będzie zapoznany z piskliwymi dźwiękami, to będzie mniejsza szansa, że tego typu odgłos zaskoczy go lub przestraszy w dorosłym życiu.
Czy piszczące zabawki mogą powodować problemy?
Piszczące zabawki na pewno mają swój urok i mogą być stosowane na wiele sposobów. Jednak na pewno nie są to produkty idealne dla każdego psiaka. Zresztą dotyczy to wszystkich zabawek, nie tylko dźwiękowych. Każdy produkt powinien być dobierany pod naszego przyjaciela, ze zwróceniem uwagi na jego potrzeby, temperament i w szczególności istniejące problemy behawioralne.
Na przykład piszcząca zabawka może być czymś ciekawym dla większości psów. Jednak u psów lękliwych może powodować jeszcze…
Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 42/2022!