Wybierz stronę

Odchudzanie psa a dieta BARF

Problemy z nadmierną masą ciała są ludzkości znane od wieków. Już Hipokrates odkrył związek między otyłością a śmiercią. Jego zalecenia to dieta i ćwiczenia. Niestety, współcześnie i zwierzęta cierpią z powodu otyłości, i jest to wyłącznie nasza wina… Ludzkie błędy w psiej diecie naprawić trudno, ale przy odpowiednim podejściu opiekuna i przy prawidłowo zaplanowanym postępowaniu dietetycznym jest to możliwe.

Tekst:
tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk

Skala problemu
W XXI wieku najczęściej występującą chorobą żywieniową jest… otyłość! Zarówno wśród ludzi, jak i psów i kotów. Szacunki mówią, że aż jedno zwierzę na trzy jest już chore bądź narażone na zachorowanie. Wzrost zachorowań w ostatnich dziesięcioleciach jest coraz większy, co stanowi bardzo niepokojącą tendencję. Otyłość to schorzenie, z którym wiążą się rozliczne choroby. Pies głodzony budzi w społeczeństwie chęć pomocy, takie zwierzęta są odbierane przez odpowiednie służby. Pies z problemami z nadmiernymi kilogramami budzi często komentarze typu: „słodka kuleczka”, „kochanego ciałka nigdy nie za wiele”. Śmieszne memy o otyłych zwierzętach zalewają internet. A nie ma się z czego śmiać – otyłość krzywdzi zwierzęta. Traktowanie zwierząt jako członków rodziny również nie pomaga – dzielenie się przysmakami, dokarmianie ludzkim jedzeniem i rozpieszczanie poprzez jedzenie nie są niczym dobrym. Są to istotne ryzyka rozwoju otyłości.


Czym jest otyłość?
Możemy spotkać się z następującym rozróżnieniem nadmiernej masy ciała:
– nadwaga (wzrost masy ciała wynosi 15% ponad normę),
– otyłość (wzrost masy ciała wynosi 30% ponad normę).
Zawsze jest to stan patologiczny, którego cechą charakterystyczną jest nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej mające wpływ na funkcjonowanie organizmu. Otyłość jest chorobą przewlekłą – bezwzględnie wymagającą leczenia. Ma negatywny wpływ nie tylko na jakość, lecz także na długość życia zwierzęcia.
Należy jeszcze pamiętać, że otyłość można klasyfikować ze względu na to, czy jest pierwotna czy wtórna. Pierwotna – pisząc ładnie, to ta wynikająca z pobierania zbyt dużej ilości energii przy zbyt małym jej zużyciu. Czyli: przekarmianie! Otyłość wtórna ma swoje źródło w innych przyczynach, np. chorobach (dobrym przykładem jest niedoczynność tarczycy u psów), jako skutek uboczny podawania niektórych leków, a także przy ograniczeniu aktywności fizycznej, np. z powodu urazu.


Odchudzanie
Mamy wiele strategii możliwych do obrania. Najważniejsze jest określenie stanu zdrowia zwierzęcia oraz możliwości opiekuna. Jeśli ustalimy, że możliwe będzie prowadzenie psa na diecie BARF, czyli na diecie surowej, składającej się z mięsa, podrobów, mięsnych kości (nie są obowiązkowe, możemy wprowadzić suplement), opcjonalnie warzyw oraz odpowiednio dopasowanej suplementacji, to jak najbardziej możemy skorzystać z tego rozwiązania. Możemy dokładnie wyliczyć dawkę białka oraz tłuszczu, a także kaloryczność posiłków.
Warto wiedzieć, że zgodnie z badaniami z 2008 r. (Laflamme i in.) jedynie 11% psów karmionych dietą BARF miało nadwagę, podczas gdy u psów na karmach komercyjnych lub na gotowanym modelu żywienia odsetek ten wynosił nawet 40%! Jest to znacząca różnica.


Plusem diety surowej jest możliwość dostosowania jej idealnie do potrzeb danego osobnika. Możemy uszyć dietę na miarę danego psa. Jej wielkim minusem jest to, że wymaga pracy i zaangażowania ze strony opiekuna. Stosowana nieprawidłowo może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zdyscyplinowanie opiekuna jest więc niezbędne. Należy również podkreślić, że jakość produktów stosowanych w diecie ma olbrzymie znaczenie. W przypadku psów ras dużych jest to szczególnie istotne, ponieważ wiąże się to ze sporymi kosztami. Nie ma drogi na skróty – dieta BARF musi być prawidłowo zbilansowana oraz oparta na produktach wysokiej jakości. Nie można podawać produktów zepsutych, resztek ze stołu – nie ma to nic wspólnego z dietą BARF i będzie szkodliwe dla psa.
Dbałość o higienę podczas przygotowywania i podawania psu posiłków również jest warta podkreślenia. Pamiętajmy, że brud i resztki jedzenia sprzyjają namnażaniu bakterii, miski muszą być codziennie myte!


Ile to potrwa?
Niestety, trzeba mieć świadomość, że odchudzanie to długotrwały proces. Zakłada się, że maksymalny tygodniowy ubytek masy ciała w przypadku psów nie powinien przekraczać 3%. Przy znacznej otyłości oznacza to miesiące pracy nad powrotem do zdrowej sylwetki. Plusem diety BARF jest również fakt, że jest satysfakcjonująca dla zwierzęcia. Odchudzanie przy użyciu pokarmów mokrych jest lepszą strategią ze względu na wypełnienie żołądka i większe odczuwanie zaspokojenia po posiłku.
Przy postępowaniu dietetycznym z użyciem diety BARF, tak jak w każdym modelu przyjętym do odchudzania zwierząt, należy prawidłowo określić zapotrzebowanie energetyczne psa, czyli to, ile potrzebuje energii każdego dnia do prawidłowego funkcjonowania. Należy też spełnić zapotrzebowanie na substancje odżywcze w diecie. Proces odchudzania nigdy nie jest prosty, a przy użyciu…

Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 30/2020!