W dobie zamiłowania do wszelakich suplementów dla ludzi humanizacja zwierząt często powoduje, że poszukujemy remedium także na przypadłości dla naszych pupili, nie zawsze dokładnie wiedząc, jak rozszyfrować skrótowce nazw substancji czynnych podawane przez producentów, jakie dokładnie właściwości i działanie ma dana substancja i czy faktycznie jest potrzebna naszemu psu.
Jednym z tajemniczych skrótowców, pojawiającym się także w suplementach dla sportowców, jest MSM. Czyli siarka organiczna – metylosulfonylometan, naturalnie występujący związek. Inne nazwy, z jakimi możecie się Państwo spotkać, to metylosulfon, dimetylosulfon czy metylosiarczan metanu.
Tekst: Joanna Zarzyńska redaktor naczelna
Czym jest MSM?
MSM jest zaliczany do związków metylo-S-metanowych w cyklu siarkowym Ziemi. Naturalna synteza MSM zaczyna się od wychwytu siarczanu do produkcji DMSP (dimetylosulfopripionianiu) przez algi, fitoplankton i inne mikroorganizmy morskie. Następnie DMSP jest rozszczepiany do siarczku dimetylu (DSM) – około 1–2% DMS wytwarzanego w oceanach ulega aerozolowaniu.
Atmosferyczny DSM jest utleniany przez ozon, promieniowanie UV, azotany (NO3) lub rodnik OH do DMSO lub dwutlenku siarki. Te utlenione produkty wracają na ziemię, ponieważ przyczyniają się do zwiększonej kondensacji chmur i są rozpuszczone w opadach – gdzie mogą ulegać dysproporcjowaniu do DMS lub MSM. Po wchłonięciu do gleby są wykorzystywane przez rośliny (stopień bioakumulacji jest zmienny – są szeroko obecne w owocach warzywach i zbożach) i mutualistyczne bakterie glebowe.
Rola siarki w organizmie
Siarka jest zaliczana do pierwiastków biogennych (należą do makroelementów, zawartość w suchej masie wynosi powyżej 0,01%), czyli niezbędnych do życia (wraz z C, H, O, N, P), ponieważ organizm wbudowuje je do swoich struktur i zużywa w procesach metabolicznych. Siarka wchodzi w skład dwóch aminokwasów –metioniny i cysteiny, a także np. witamin, jak biotyna i tiamina. Aminokwasy siarkowe są wykorzystywane do budowy skóry i jej wytworów. Siarka jest składnikiem białek (w tym kolagenu i keratyny), enzymów, koenzymu A, insuliny, sulfolipidów.
Odgrywa rolę w procesach enzymatycznych, regulowaniu reakcji biochemicznych, tworzy mostki disiarczkowe, które stabilizują strukturę II-rzędową białka, reguluje gospodarkę hormonalną. Odpowiada za elastyczność skóry i naczyń krwionośnych. Zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, przez co zwiększa transport i przyswajalność substancji odżywczych oraz usuwanie toksyn z komórki. Dla roślin jest istotna, ponieważ jest kluczowa w syntezie chlorofilu (niedobory zahamowują wzrost roślin, powodują żółknięcie młodych liści i słabą produkcję nasion).
dr n. wet. Joanna Zarzyńska – doktor nauk weterynaryjnych, lekarz medycyny weterynaryjnej, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Studium Doktoranckiego przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Od 2006 r. pracuje naukowo na stanowisku adiunkta w Katedrze Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego WMW SGGW. Prowadzi m. in. zajęcia fakultatywne dla studentów z zakresu pielęgnacji zwierząt egzotycznych i słuchaczy Studiów Podyplomowych.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.