Wybierz stronę

Mata do lizania. Czy warto spróbować?

Mata do lizania to produkt, który zainteresował wielu „psiarzy”. Nic dziwnego, ponieważ spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem opiekunów, lekarzy weterynarii i behawiorystów. Teraz mata do lizania to produkt typu „must have’’, który powinien znaleźć się w domu każdego miłośnika psiaków. Na rynku można znaleźć sporo modeli różniących się od siebie zastosowanymi materiałami oraz wzorami. Dodatkowo do wyboru są także wersje z przyssawkami lub bez nich. Możliwości jest naprawdę sporo, dzięki czemu każdy opiekun znajdzie matę do lizania idealną dla swojego pupila. Główną zaletą maty do lizania jest jej wpływ na samopoczucie psa. Wielu opiekunów ma problemy z nadpobudliwością i nadmiarem energii u swojego przyjaciela, dzięki czemu chętnie próbują wszelkich produktów, które mają na celu uspokojenie psiaka. Czynność lizania ma właśnie właściwości relaksujące i odprężające. To dodatkowo fantastyczna zabawa i ciekawe urozmaicenie, dlatego spotkała się z zainteresowaniem psiego środowiska.

Tekst: Patryk Słupikowski, www.matywechowe.pl

Czym jest mata do lizania?

Mata do lizania to zabawka na jedzenie, która posiada specjalne wypustki. To właśnie one odgrywają tu kluczową rolę, ponieważ mają za zadanie masować język psa podczas zabawy. Maty do lizania mogą być wykonane z materiału elastycznego lub sztywnego tworzywa, a same wypustki mogą mieć różny kształt. W sklepach znajdziemy maty do lizania o różnych strukturach (np. krzyżyki, kwadraciki, kolce). Zadanie psa podczas zabawy jest bardzo proste. Wystarczy wydobyć całe jedzenie ze struktury maty za pomocą języka. To właśnie sam proces zdobywania jedzenia jest tu najważniejszy. Lizanie jest dla psów czynnością relaksującą, dzięki czemu długie wylizywanie zabawki przynosi odprężające korzyści. Dodatkowo wylizywanie ze struktury maty wcale nie jest takie proste, dzięki czemu zajmie psa na dłużej. W sklepach znajdziemy zarówno modele z przyssawkami, jak i bez nich. Przyssawki idealnie sprawdzają się do przyczepienia maty na płaskiej powierzchni (kafelki na ścianie w łazience lub gładkie panele podłogowe). Dzięki temu zabawkę można wykorzystać również jako pomoc podczas nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych. Psiak jest zajęty wylizywaniem maty, a opiekun może spokojnie skupić się na czesaniu lub kąpieli. Mata pozostaje przyczepiona na miejscu, więc pupil jest spokojniejszy w czasie zabiegów.

Czym napełniać matę do lizania?

Matę do lizania możemy wypełniać wszelkimi przysmakami w formie pasty, kremu lub musu. Świetnie sprawdzą się komercyjne smakołyki dostępne w sklepach, ale warto również poeksperymentować z samodzielnie przygotowanym jedzeniem. Psiaki chętnie wyliżą blendowane warzywa, mięsa lub ryby. Ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Maty do lizania o gęstej strukturze wypustek (kolce lub krzyżyki) najlepiej sprawdzą się do smakołyków o rzadkiej konsystencji, jak pasty lub kremy. Natomiast zabawki o strukturze kwadratów idealnie nadają się do mielonych mięs, ryb lub mokrych karm. Oczywiście najlepiej kierować się gustem naszego pupila i wybierać pyszności, które najbardziej mu smakują. Im smaczniejsza nagroda, tym większa przyjemność z samego procesu wylizywania. Większość mat do lizania dostępnych w sklepach można bez problemu zamrażać, co czyni je świetnym rozwiązaniem na upalne dni. Wystarczy wysmarować powierzchnię zabawki ulubioną pastą i…

Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 40/2022!

O autorze