Jak stymulować mózg i zmysły psa? (cz. 1)
Autorzy dr n. wet. Joanna Zarzyńska
dr inż. Paweł Zarzyński
Psi nos jest jednym z cudów natury. Wielokrotnie bardziej wrażliwy od naszego pozwala zwierzęciu wychwytywać najlżejsze zapachy oraz skutecznie tropić nawet bardzo oddaloną zdobycz. Nos to jednak nie wszystko. Pies posiada również inne zmysły, które – choć może nie tak doskonałe – sprawiają, że świetnie orientuje się w terenie. Nad nimi wszystkimi kontrolę sprawuje mózg o specyficznej budowie, dzięki której pies, nie bez racji, uchodzi za jednego z najbardziej inteligentnych czworonogów. Co sprawia, że jest on tak niezwykły?
Jak „działa” psi mózg?
Poszczególne psy posiadają mózgi o bardzo zróżnicowanych rozmiarach, co wiąże się przede wszystkim z różnicami w wielkości ich ciała. Pies jest wszak pod tym względem najbardziej zmiennym ze ssaków – dorosły osobnik w zależności od rasy może ważyć od mniej więcej 1200 g do 120 kg – daje to stukrotną różnicę u przedstawicieli jednego i tego samego gatunku. Im większy i masywniejszy pies, tym okazalszy jest jego mózg. Naukowcy stwierdzili jednak, że psy małych ras mają mózgi proporcjonalnie większe i cięższe w stosunku do masy ich ciała niż psie olbrzymy. Nie oznacza to jednak, że małe psy są bardziej inteligentne od dużych.
Gosbits Snack – pyszne gryzaki dla psów!
Gosbits Snack to pyszne gryzaki dla psów, pod postacią półwilgotnych paluszków. Stworzone ze świeżego mięsa (także w opcji ze świeżej ryby) bez dodatku zbóż, GMO, sztucznych substancji konserwujących, poprawiających smak czy zapach. Ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów to również doskonałe uzupełnienie codziennej diety psa. Oprócz licznych korzyści odżywczych gryzaki pełnią funkcję higieniczno-dentystyczną. Dokładnie przemyślany kształt paluszków sprawia, że podczas gryzienia psy oczyszczają swoje zęby z płytki nazębnej, jednocześnie masując i oczyszczając dziąsła. Dzięki najwyższej jakości surowcom wykorzystanym do produkcji gryzaków, a także różnorodności smaków, stanowią one najlepszą przekąskę lub nagrodę dla każdego psa. Polecane psom w każdym wieku, bez względu na rasę oraz wielkość.
Dostępne smaki: Jagnięcina 300 g, Kurczak 300 g, Ryba 300 g, Dziczyzna 300 g, a także Dental Mini 300 g, Dental Medium 800 g.
Importer i dystrybutor w Polsce: Betta Sp. z o.o.
Psi mózg jest przeciętnie aż 10 razy mniejszy od mózgu człowieka, ale pod względem budowy anatomicznej jest do niego zbliżony. Posiada przy tym aż o 40% większy niż u człowieka ośrodek odpowiedzialny za odbieranie i analizowanie zapachów. To między innymi dzięki temu psi nos jest aż takim fenomenem.
Badaniom funkcjonowania psiego mózgu poświęcono liczne prace naukowe. Dzięki nim wiemy, że pod wieloma względami działa on podobnie jak mózg człowieka. Psy, tak samo jak ludzie, posiadają uczucia, takie jak radość i smutek. To nie wszystko! Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców na Węgrzech (2016, publikacja w „Science”) udowodniły, że zwierzęta te (choć mówić oczywiście nie potrafią) są w stanie rozróżniać wypowiadane przez człowieka słowa i interpretować ich znaczenie. Oczywiście miłośnicy psów byli o tym przekonani już od dawna, ale wcześniej uważano, że pies zwraca uwagę przede wszystkim na intonację wypowiadanych słów, a nie na ich treść (innymi słowy, nieważne, co do niego powiemy, ale ważne jak). Naukowcy potwierdzili, że jest wręcz przeciwnie. Co więcej, pod tym względem psi mózg pracuje dokładnie tak jak ludzki: lewa półkula odpowiada na usłyszane wyrazy, a prawa przetwarza je i reaguje na intonację. Dowiedziono tego, analizując wyniki rezonansu mózgów (fMRI) 13 psów. Wcześniej, w 2014 roku, ta sama grupa badała te 13 psów podczas słuchania 200 różnych dźwięków. 48% obszarów wyczulonych na dźwięki reagowało silniej na dźwięki inne niż głosy (to może tłumaczyć także wysoką reaktywność niektórych psów na huk i burzę).
TropiDog Senior – wsparcie dla mózgu psa!
inż. Justyna Przełączkowska
Zootechnik, zoofizjoterapeuta
Product manager TropiDog
Trwające kilka lat badania naukowe, przeprowadzone w ośrodkach we Francji i Kanadzie, nad wpływem polifenoli na funkcje poznawcze psów zaowocowały opracowaniem unikalnej formuły Phenomind. Bazuje ona na połączeniu naturalnych składników aktywnych pochodzących ze skórek winogron Vitis vinifera oraz dzikich czarnych borówek kanadyjskich Vaccinum angustifolium. Phenomind pomaga zapewnić witalność i odpowiednią kondycję psów starszych oraz, co najważniejsze, usprawnia pracę mózgu i wspiera funkcje poznawcze.Dlatego jesteśmy niezwykle dumni z naszej karmy TropiDog Senior dla psów starszych, która zawiera opatentowaną formułę Phenomind, dzięki czemu pomaga opóźnić fizyczne i psychiczne skutki starzenia u psów, tak by były aktywne i skore do zabawy jak najdłużej.
Nie tak dawno dzięki nowej metodzie opracowanej w 2005 r. udało się zbadać dokładnie mózg psa i policzyć zawarte w nim neurony. Okazało się, że jest ich tam przeciętnie 430 milionów (wykazano, że w mózgu golden retrievera jest więcej neuronów niż w mózgach większych mięsożerców, jak hiena czy lew). Dla porównania statystyczny kot ma ich „tylko” 250 milionów (oczywiście nie oznacza to, że koty są przez to mniej inteligentne od psów, ale niektórzy naukowcy podejrzewają, że ma to przełożenie na większe zdolności poznawcze u psów). A jak się to ma do ludzkiego mózgu? Otóż posiadamy w czaszce przeciętnie aż 86 miliardów neuronów, ale czy czyni nas to 200-krotnie bardziej inteligentnymi od psów? Analizując zachowania niektórych ludzi, pod wieloma względami wydaje się to mocno wątpliwe…
Pies – zwierzę społeczne
Okazuje się także, że psy, podobnie jak ludzie, korzystają z zachowań społecznych, w tym podsłuchiwania i podglądania – co wpływa na ich reakcje i wskazuje, że czują emocje opiekunów. W pewnym badaniu wzięły udział 54 psy, których właściciel próował wyjąć rolkę taśmy z pojemnika. Stworzono grupy badane: pomocny, niepomocny i grupę kontrolną. W grupie z pomocnikiem pies obserwował, jak właściciel prosi osobę o pomoc, i ta przytrzymuje pojemnik. W drugiej grupie osoba proszona o pomoc odwraca się, nie reagując na prośbę. W grupie kontrolnej nie pada prośba o pomoc, jedynie dodatkowa osoba się odwraca. We wszystkich …
Jeśli chcesz przeczytać artykuł zamów magazyn 23/2019 już dziś!