Wybierz stronę

Amerykański cocker spaniel

Amerykański cocker spaniel

Autor Beata Królak  | właścicielka hodowli GREEN PLACE POLAND

Amerykański cocker spaniel jest popularniejszą z dwóch ras cockerów w Stanach. Różni się od swojego angielskiego krewniaka mniejszym wzrostem, krótszą kufą i bardziej wysklepioną czaszką. Pochodzi bezpośrednio od angielskiego cocker spaniela, ale ponieważ Amerykanie woleli psa o elegantszym wyglądzie ogólnym, więc poprzez staranny dobór hodowlany uzyskali rasę o odmiennym od angielskiego kuzyna eksterierze. Dziś obie rasy są zarejestrowane i oceniane osobno.

Amerykański cocker spaniel jest popularniejszą z dwóch ras cockerów w Stanach. Różni się od swojego angielskiego krewniaka mniejszym wzrostem, krótszą kufą i bardziej wysklepioną czaszką. Pochodzi bezpośrednio od angielskiego cocker spaniela, ale ponieważ Amerykanie woleli psa o elegantszym wyglądzie ogólnym, więc poprzez staranny dobór hodowlany uzyskali rasę o odmiennym od angielskiego kuzyna eksterierze. Dziś obie rasy są zarejestrowane i oceniane osobno.

Jak wygląda?

Amerykański cocker jest psem krótkim i zwartym, o wzroście 33-39,4 cm i masie ciała 9-12,6 kg. Ma wysklepioną czaszkę i dobrze zaznaczony stop oraz kwadratowa kufę. Uszy są długie i pokryte jedwabistym włosem, zaś oczy okrągłe i wyraziste. 

Mimo że jest to pies mały, powinien być mocny i muskularny w stosunku do wzrostu. Sierść jest, tak samo jak u angielskiego cockera, jedwabista, a umaszczenie może być czarne, czarne z podpalaniami, w rożnych odcieniach brązów i czerwieni oraz łaciate. Amerykański cocker jest częściej spotykany na ringach, a przygotowanie sierści polega na wytrymowaniu na krótko włosa na górnej części ciała i pozostawieniu długiego i spływającego na dolnej części oraz na uszach i nogach. Takie strzyżenie akcentuje elegancję psa. Ogon jest zwyczajowo kopiowany, ponieważ, mimo że amerykański cocker został wyhodowany głównie dla swojego eksterieru, wiele psów tej rasy odziedziczyło pasję myśliwską po swoich przodkach. Są więc używane do wypłaszania i aportowania ptactwa. Amerykański cocker został wyhodowany z myślą o tym by szybko odnajdował postrzałki, jako że myśliwski kodeks honorowy nie pozwala na to, aby ranny ptak został pozostawiony na polu. Zatem psy te, tak jak ich angielscy kuzyni, miały sprawiać że polowania są bardziej efektywne i humanitarne.

Jaki ma charakter?

Amerykański cocker jest również wspaniałym towarzyszem. To pies czujny i niezwykle zabawny. Właściciel spaniela amerykańskiego zwykle szybko kupuje następnego. Posiadanie pary cockerów to wspaniałe i radosne doświadczenie. Uwielbiają się bawić tak w domu, jak i na dworze i są dobrymi psami do trzymania w mieście, o ile mają zapewnioną dostateczną ilość ruchu i zabawy. Żyją w zgodzie z innymi psami oraz kotami i bezproblemowo znoszą zabawy z dziećmi, o ile są przez nie dobrze traktowane. Uwielbiają bawić się piłką oraz frisbee i są bardzo dobrymi zawodnikami psich dyscyplin takich jak agility, flyball, czy na ringu posłuszeństwa. 

Cockery amerykańskie mają reputację psów mało inteligentnych i złośliwych. Jest to jednak bardzo niesprawiedliwa opinia, gdyż w rzeczywistości chętnie się uczą, łatwo podporządkowują i nie walczą z właścicielem o dominację. Akceptują swoją pozycję w rodzinie i chętnie spełniają polecenia.

Prawdą jest natomiast, że rasa ta ma na swoim koncie największą liczbę …

Jeśli chcesz przeczytać artykuł zamów magazyn 2/2015 już dziś!

Zostaw odpowiedź