Wybierz stronę

Nowofundland

Nowofundland

,,Nowofundland, nazywany potocznie wodołazem, to rasa, która w ciągu ostatnich kilku lat zyskała spore zainteresowanie. Nowofundlandy to psy potężnie zbudowane, cechujące się „ogromnym sercem” do ludzi i zwierząt. Słyną ze swojej łagodności oraz cierpliwości, co sprawia, że dobrze odnajdują się w roli przyjaciela całej rodziny. Charakterystyczną cechą tej rasy jest instynkt do ratowania osób tonących. 

Tekst: mgr Tomasz Wantoła technik weterynarii, hodowla VANTOLLA

Fot: z archiwum Autora

Historia rasy

Nazwa rasy wywodzi się od geograficznej nazwy części kanadyjskiej prowincji Nowej Fundlandii. Pochodzenie nowofundlanda w dalszym ciągu pozostaje niewyjaśnione. W różnorodnej literaturze kynologicznej można znaleźć teorie, że rasa ta wywodzi się od starych ras europejskich. Pierwsze informacje sugerujące pochodzenie nowofundlanda dotyczą wikingów. Nowofundlandy odznaczały się mocnym karkiem i silnymi szczękami, przez co były wykorzystywane do wyciągania ciężkich ładunków na ląd, holowania na brzeg łodzi i sieci rybackich. W Europie nastąpiło ostateczne ukształtowanie się tej rasy. 

Predyspozycje

Nowofundland wyróżnia się masywną budową, inteligencją oraz odwagą i oddaniem. Cechy te są wykorzystywane w ratownictwie wodnym, gdzie pies ten doskonale się odnajduje. Powierzone mu zadania wykonuje z zaciętością i ogromną pasją. Niejednokrotnie ratuje życie ludzi i zwierząt. Psy tej rasy potrafią podczas pracy w wodzie uwzględnić położenie tonącego, wysokość fali, siłę prądu oraz w umiejętny sposób podpłynąć do tonącego. W służbach mundurowych nowofundlandy, dzięki swojemu doskonałemu węchowi, są wykorzystywane do poszukiwania zwłok ludzkich przebywających pod wodą oraz na lądzie. Rasa nowofundland dzięki swoim cechom charakteru doskonale sprawdza się również jako pies terapeuta w dogoterapii. Kontakt z psem poprawia samopoczucie chorych, a także przyczynia się do łagodzenia objawów bólowych, co wpływa pozytywnie na proces leczenia oraz rehabilitacji. 

Wychowanie

Nowofundlandy to psy zdyscyplinowane, które chętnie podejmują współpracę z opiekunem, a wydawane polecenia z łatwością przyswajają. Wyróżniają się dużą inteligencją, przez co wymagają różnorodnych treningów, ponieważ szybko tracą zainteresowanie, gdy szkolenie jest zbyt monotonne. Nie jest tajemnicą, że nagrody pod postacią przysmaków działają na te olbrzymy mobilizująco. Naukę powinno się rozpocząć już ze szczeniakiem. Cierpliwość i konsekwencja to cechy, które powinny towarzyszyć opiekunowi nowofundlanda w całej karierze edukacyjnej pupila. Nauczenie podstawowych zasad małego nowofundlanda procentuje i ułatwia życie w późniejszych latach. Warto pamiętać, że z uroczej kuleczki z maślanymi, ciemnobrązowymi oczami za kilka miesięcy wyrośnie ogromny pies o masie ponad 60 kilogramów! 

Nowofundlandy uwielbiają taplać się w wodzie. Mokre łapki, głowa i podgardle to powszechny widok u szczeniaka tej rasy. Ciekawym urozmaiceniem zabaw, a zarazem treningiem przygotowującym do pracy w wodzie, jest przyuczanie szczenięcia do wyławiania lub aportowania zabawek z wody, np. z baseniku z płytką wodą lub plastikowej piaskownicy dla dzieci napełnionej niewielką ilością wody. Należy pamiętać, aby zabawki na każdym etapie rozwoju psa były dopasowane do wielkości zwierzęcia. Zbyt małe zabawki, np. powszechnie używana przez właścicieli psów piłka do tenisa, mogą zostać połknięte i spowodować zadławienie lub niedrożność przewodu pokarmowego. Godną polecenia zabawką dla każdego „niufka”, która wymaga wysiłku intelektualnego oraz poświęcenia większej ilości czasu, jest zabawka typu …

Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 20/2018!
Zostaw odpowiedź