Wybierz stronę

Mój pies nie jest gruby, tylko dobrze wygląda…

Mój pies nie jest gruby, tylko dobrze wygląda…

Tekst: tech. wet. Ewelina Stanclik

Utrzymanie zwierzęcia w zdrowiu i doskonałej kondycji powinno być dla każdego z opiekunów priorytetowym działaniem. I tak też zwykle jest, chociaż jest jeden temat, który w gabinetach lekarskich podczas zwykłego badania klinicznego bywa niechętnie podejmowany ze strony opiekuna. 

Mianowicie mowa o nadwadze i otyłości. Nieprawidłowa masa ciała zostaje zwykle szybko zauważona przez lekarza weterynarii. Jest to schorzenie, które zaczyna być coraz częściej widoczne u pacjentów, choć nierzadko bywa bagatelizowane przez opiekunów. A wszystko przez pozorną nieszkodliwość zbędnego „bagażu”. W teorii dla wielu ludzi to problem jedynie estetyczny, pamiętajmy jednak, że nadmiar odkładanego tłuszczu w pewnym momencie musi zostać poddany leczeniu, gdyż konsekwencje długotrwałej i postępującej otyłości zbierają bardzo nieprzyjemne żniwo dla zdrowia zwierzęcia. Na pewnym etapie zaawansowania choroba może stać się zagrożeniem dla życia! 

Trudno jednoznacznie zdefiniować nadwagę i otyłość w wypadku psów, jednakże mniej więcej można je zamknąć w ramach. Ogólnie można powiedzieć, że otyłość jest stanem chorobowym organizmu wywołanym przez nieodpowiednio dobraną podaż energii w pokarmach w stosunku do potrzeb danego zwierzęcia. Może być też spowodowana innym procesem chorobowym (np. zaburzeniami hormonalnymi, stosowaniem leków sterydowych). W efekcie niemożność wykorzystania nadwyżki energii sprawia, że jest ona kumulowana jako tkanka tłuszczowa. I tak o nadwadze zaczynamy mówić, kiedy masa ciała psa zaczyna się zwiększać o około 15% prawidłowej wagi, zaś z otyłością spotykamy się u psów, których masa ciała przekracza 25% odpowiedniej wagi. Dlatego też jest to sprawa bardzo indywidualna, nie ma możliwości wsparcia się żadną tabelą, gdyż każdy pies musi zostać potraktowany jednostkowo, a ocena problemu powinna następować na podstawie jego budowy ciała, typu konstytucyjnego, stanu zdrowia, stylu życia. 

Komentarz GENUS

Idealnie byłoby nie dopuszczać do nadwagi u psa, jednak co zrobić, kiedy musimy się z nią zmierzyć? Odpowiedzią jest zwiększona aktywność, brak podjadania, ale też odpowiednio dobrana karma. Wybór nie jest tu prosty, gdyż karm z napisem „light” na rynku jest wiele. Produkty tego typu opierają się głównie na obniżonej zawartości węglowodanów i kalorii. Firma 1st Choice idzie dalej, stworzyła karmy z wyjątkowo skutecznym systemem Weight Control. W jego skład wchodzi między innymi L-karnityna, C.L.A, tauryna oraz kompleks kwasów omega.

Zastosowane w składzie ­L-kar-nityny i C.L.A wpływa korzystnie na metabolizm psów, zapobiegając przybieraniu na wadze, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Karma zawiera mniej kalorii, optymalną ilość białka oraz niski poziom tłuszczu (8%). Reguluje proces trawienia, usuwa uczucie głodu oraz zawiera łatwo przyswajalne składniki odżywcze. Dodatkowo przyjmowanie C.L.A podczas odchudzania korzystnie wpływa na samopoczucie psa. Tauryna znacznie wspomaga odchudzanie, działając na wielu frontach. Nasila procesy anaboliczne, wspomaga utratę tkanki tłuszczowej, chroni przed katabolizmem mięśni, co jest niezwykle ważne. Kompleks kwasów omega ma kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób serca oraz reguluje gospodarkę tłuszczów. Poprawia też jakość skóry i sierści czworonogów, co podczas utraty wagi jest bardzo ważne.

Odchudzanie psa z karmą 1st Choice Light Weigt Control będzie znacznie łatwiejsze, a efekty szybko widoczne.


Otyłość dzielimy na dwa rodzaje – hipertroficzną, kiedy zwiększa się objętość komórek tłuszczowych, oraz hiperplastyczną, kiedy zwiększa się nie tylko objętość komórek tłuszczowych, lecz także ich liczba. Ten rodzaj otyłości najczęściej pojawia się u młodych, rosnących psów, co niesie ze sobą zagrożenie także w życiu dorosłym zwierzęcia. Z racji zwiększonej liczby komórek tłuszczowych będzie to pies z tendencją do nadwagi przez całe życie. 

Komentarz TropiDog

Dodatkowe kilogramy nie tylko utrudniają psom poruszanie się, ale także mogą być przyczyną wielu chorób. Jednak wybierając świadomie odpowiednio zbilansowaną karmę jesteśmy w stanie pomóc naszym pupilom w ochronie ich zdrowia oraz dobrej kondycji. Dla psów z tendencją do nadwagi oraz po zabiegu sterylizacji TropiDog stworzył karmę Light/Sterilised, o odpowiednio dopasowanym poziomie białka i tłuszczu. Dodatek L-karnityny wpływa na lepsze wykorzystanie energii, chroni serce oraz ma działanie antyoksydacyjne.

inż. Justyna Przełączkowska
Zootechnik, zoofizjoterapeuta
Specjalista ds. rozwoju produktu w firmie TROPICAL

Powoli zjawisko nadmiaru tkanki tłuszczowej u psów zaczyna być porównywalne ze skalą problemu u ludzi. Zaczyna to być powszechnie spotykana udręka i niejedna wizyta poświęcona chociażby rutynowemu szczepieniu zostaje połączona z dyskusją dotyczącą masy ciała zwierzęcia. Dodatkowo kłopotliwy jest fakt, że nierzadko opiekun nie widzi bądź nie chce przyjąć do wiadomości stanu rzeczy do momentu, aż nadwaga zaczyna pociągać za sobą konsekwencje w postaci chorób towarzyszących.

Przyczyny nadwagi i otyłości

Na rozwój nadwagi i otyłości ma wpływ co najmniej kilka czynników, z których część jest zależna od warunków zewnętrznych (opiekun, nawyki żywieniowe), a część od stanu organizmu (związane z rozwojem chorób, stosowanym leczeniem). W rzeczywistości …

Zamów magazyn Pies Rasowy nr 3–4 (22) 2019 r. już dziś! 


O autorze

tech. wet. Ewelina Stanclik

tech. wet. Ewelina Stanclik – absolwentka technikum weterynaryjnego, od 2008 roku związana z Gabinetem Weterynaryjnym Med - Wet jako technik weterynarii. Weterynaria jest jej stylem życia, a pasją wypełniającą każdą wolną chwilą są psy i wszystko co z nimi związane ich sposób zachowania oraz szkolenie. Oprócz pracy w Gabinecie Weterynaryjnym spełnia się w przygotowywaniu artykułów do czasopism zawodowych oraz razem z Chesapeake bay Retrieverem od czasu do czasu odwiedza dzieci w przedszkolach.

Zostaw odpowiedź