Załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu.
Czy to zawsze problem behawioralny?
Tekst: tech. wet. Ewelina Stanclik
Nauka czystości to jedna z ważniejszych umiejętności, które powinniśmy wypracować ze szczeniętami. Równocześnie to początkowo także niemały kłopot, spędzający dosłownie sen z powiek opiekunom. Im wcześniej rozpoczniemy trening czystości, tym szybsze będą efekty nauki, jednakże bardzo często po drodze pojawiają się nieprzewidziane problemy. Temat załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu bardzo często przewija się na forach internetowych oraz bywa powodem konsultacji z behawiorystą. Należy jednak zwrócić uwagę, że sprawa nie zawsze jest tak oczywista, jak wszyscy myślą.
Trudne początki
Najpierw naturalnym zachowaniem jest załatwianie potrzeb fizjologicznych w kojcu, gdzie szczenięta spędzają czas z matką. W początkowym okresie życia to suka utrzymuje czystość w miejscu odchowu maluchów z uwagi na fakt, iż pierwsze około dwa tygodnie życia szczenięta oddają mocz i kał jedynie przez wylizywanie – masaż brzucha przez sukę. Kiedy maluchy zaczynają być samodzielne, uczą się kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Zwykle jeszcze w hodowli uczą się rytuału oddawania potrzeb w konkretne miejsce w kojcu, co później w nowych domach początkowo jest kontynuowane. W czasie kwarantanny przygotowanie w domu miejsca dla załatwiania potrzeb fizjologicznych szczenięcia jest sensownym wyjściem, jednakże powinniśmy zwrócić uwagę, aby tak szybko, jak to możliwe, rozpocząć właściwy trening czystości na zewnątrz.
Początkowo, żeby ułatwić sprawę maluchowi, można przenieść „sikalnię” np. na balkon lub taras, gdzie wciąż utrzymujemy kwarantannę, ale jednak pies uczy się, że swoje potrzeby załatwia poza domem. Dom jest miejscem czystości i należy sygnalizować konieczność wyjścia na zewnątrz. Zwykle ten proces początkowo jest mozolny i zdarzają się wpadki, niemniej jednak warto przyłożyć się do konsekwentnego, częstego wyprowadzania na zewnątrz, nagradzania za każde powodzenie, ale co najważniejsze obserwowania szczenięcia i reagowania, zanim zdarzy się kłopotliwa plama na dywanie. Praca nad zachowaniem czystości jest ważna dla każdego psa, niezależnie od jego wielkości, choć niekiedy można się spotkać z taką tendencją, iż małe rasy mają w domu przygotowane maty, na które oddają mocz i kał… Nie jest to dobrym rozwiązaniem. Zdrowy pies, wychowany i nauczony rytuałów dnia codziennego nie powinien załatwiać potrzeb fizjologicznych w domu. Jest to zjawisko nienaturalne dla psa i zdecydowanie niekorzystne dla jego psychiki. Prawidłowo wprowadzony trening czystości oraz zbudowana relacja z psem zawsze przynoszą efekty, a psy bardzo szybko uczą się zasad zachowania higieny w miejscu, w którym przebywają, gdyż nie lubią brudzić miejsca (gniazda), gdzie spędzają czas, śpią i spożywają posiłki.
Zupełnie inna strona medalu, o której często się zapomina w wypadku przedstawicieli małych ras, to potrzeba eksploracji terenu, spotkań z pobratymcami oraz nowych wyzwań. Generalnie każdy pies dla utrzymania równowagi psycho-fizycznej wymaga spełnienia podstawowych potrzeb, do których można między innymi zaliczyć: jedzenie, picie, załatwienie potrzeb fizjologicznych, czas na odpoczynek, eksplorację terenu, spotkania z innymi psami, czas na zmęczenie umysłu. To absolutne minimum, jakie powinniśmy zapewnić psom, wszystkim psom, niezależnie od rasy i wielkości, wychowując je. Pomijanie poszczególnych elementów powoduje problemy, początkowo bywają one słabo zauważalne, ale z biegiem czasu przybierają na sile i stają się dla opiekuna uciążliwe, jednak zwykle ten moment jest już wierzchołkiem góry lodowej, co oznacza, że odwrócenie sytuacji wymaga sporo pracy i czasu, by wrócić do równowagi. Z uwagi na to warto zadbać o spełnienie tych elementów już od samego początku, kiedy szczenię pojawia się w naszym domu.
Należy także pamiętać o tym, iż każdy pies, niezależnie od rozmiaru, XS czy XXL, jest przede wszystkim psem i wymaga od nas zaangażowania, małe psy nie wymagają taryfy ulgowej, one tak samo jak i te większe czerpią radość z życia w społeczeństwie, eksploracji terenu i treningów nowych umiejętności. Autorka zwraca szczególną uwagę na ten temat, gdyż w swojej pracy nagminnie spotyka się z problemem niespełnionych potrzeb u małych ras oraz w konsekwencji z rozwijającymi się zaburzeniami zachowania wynikającymi z winy opiekuna.
Załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu – niewychowany czy chory?
Powodów oddawania potrzeb w domu może być kilka, nie zawsze wynikają z nieumiejętności zachowania czystości, choć o tym często opiekunowie nie myślą, pomijając okres nauki, kiedy wpadki i plamy na dywanie mogą się zdarzyć. Jednakże w sytuacji, gdy problem załatwiania potrzeb w domu pojawia się u starszego szczeniaka, który już zrozumiał zasadę, lub u dorosłych psów, zawsze należy rozpocząć od sprawdzenia stanu zdrowia. Otóż w wypadku oddawania moczu w domu przez psa nie zawsze mamy do czynienia z problemem behawioralnym. Jeżeli po wstępnej analizie sytuacji nie znajdujemy wytłumaczenia zachowania (przeciągnięcie czasu wyjścia na spacer, duża ilość wypitej wody, szalona zabawa, dużo emocji, lęki), to należy zasięgnąć konsultacji lekarza weterynarii oraz wykonać podstawowe badania. Zwłaszcza w wypadku nieprzewidzianych kałuż, ponieważ częste oddawanie moczu i niezachowanie czystości mimo tego, że pies potrafi ją utrzymać, może być oznaką procesu chorobowego.
Często u psów zdarzają się problemy z układem moczowym, zwykle dotyczą one nieprawidłowego pH moczu, zakażeń bakteryjnych w pęcherzu moczowym czy też bardziej skomplikowanych jednostek chorobowych.
Podkłady treningowe SPARK – Do domu i do samochodu
Podkłady treningowe SPARK znane są jako doskonałe wparcie w pierwszym etapie nauki czystości domowych pupili. Idealnie też sprawdzają się przy opiece nad chorymi zwierzętami, które większość czasu przebywają w domu. Podkłady nie przesiąkają od spodu, a tym samym chronią podłogę czy legowisko. Bardzo szybko wchłaniają wilgoć, która wewnątrz podkładu zamieniana jest w żel, dzięki czemu wierzchnia powierzchnia staje się sucha. Poza wilgocią do środka wchłaniany jest zapach. Podkłady SPARK są w rozmiarach 45×60, 60×60 i 60×90, można je dopasować do różnego typu transporterów czy klatek. To zabezpieczenie służy podczas rodzinnych wyjazdów, osłaniając miejsce w samochodzie, legowisko lub nowe miejsce, gdzie ma przebywać pupil.
Więcej o produkcie na stronie
www.incomed.pl
Statystycznie w wypadkach zgłaszanego oddawania moczu w domu problem najczęściej dotyczy piasku w moczu, stwierdza się obecność kamieni lub procesu zapalnego w obrębie pęcherza moczowego. Podobnie, gdy sytuacja dotyczy oddawania kału, zwłaszcza gdy jest on nieprawidłowej konsystencji. Zawsze w takich …
Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 30/2020!