Select Page

West Highland White Terrier nieustraszony Szkot 

Uważa się, że Westie urodziły się na Mull – największej z wysp środkowych Hebrydów. Stamtąd przywiózł je łowczy księcia Argyll. Na polecenie swoich chlebodawców łowczy wyruszył w kolejną podróż po kolejne psy w tym typie, a nazywał je Aberdeen Terierami. Mało było wówczas zwolenników tej białej odmiany, myśliwi uważali, że są one słabego zdrowia, drobniejszej budowy od Szkockich Terierów i są mniej pojętne na polowaniu. Dlatego gdy w miocie krótkonogich terierów rodził się biały szczeniak, zwykle był likwidowany.  

Tekst: Elżbieta Chwalibóg, sędzia międzynarodowy 

Trochę historii… 

Ale prawdziwa historia West Highland White Teriera zaczyna się wcześniej, od pewnego wypadku na polowaniu w 1860 r. Pułkownik Edward Malcolm z Poltalloch miał takiego pecha, że zastrzelił swego ukochanego teriera. Pomylił go z wyskakującym z nory lisem. Od tej pory postanowił trzymać tylko białe psy do polowania, takie, które są nawet o zmroku widoczne. Jego teriery szybko zakasowały inne trzymane nielicznie przez różnych hodowców. Staraniem pułkownika angielski Kennel Club uznał w roku 1905 rasę jako West Highland White Terrier, czyli biały terier zachodniego Highland – górzystego regionu Szkocji. Opublikowano pierwszy standard, który w prawie niezmienionej formie przetrwał po dziś dzień. Pierwsze westie pokazano na wystawie w Edynburgu w 1904 r., w Stanach Zjednoczonych na Westminster w 1906 r.  

Te polujące użytkowe psy pułkownika nie grzeszyły urodą. W większości książek o rasie spotykamy zdjęcia sędziwego pułkownika z długą, siwą brodą, w kraciastym szkockim berecie z pomponem, w kilcie (spódnicy), siedzącego na zboczu wzgórza w otoczeniu gromady białych psiaków. Z tych czasów pochodzi słynny obraz nadwornego malarza Królowej Wiktorii, Edwina Landseera (1839) „Dignity and Impudence” (dostojeństwo i zuchwałość), na którym widzimy potężnego bloodhounda, a u jego boku ciekawski łepek wychylającego się z budy małego kompana westie. 

Westie obecnie 

Dzisiejszego miłośnika rasy, który uda się na pielgrzymkę do miejsc jej powstania spotka duży zawód. Z zamku Poltalloch nie pozostał kamień na kamieniu, a w okolicy mało kto słyszał o tamtejszych westie. Popularność rasy rosła w wielkim tempie w XX wieku. W roku 1981 urodziło się w Wielkiej Brytanii 3500 szczeniąt. Już w roku 1990 padł kolejny rekord urodzin: 18 700.  Kolejno w latach 90. zaczyna się powolny spadek urodzin. Dziś cieszą się popularnością na świecie, choć przychodzą mody na inne rasy. W Polsce rasa pojawiła się w okresie międzywojennym, ale hodowla rozwinęła się dopiero w latach 90. poprzedniego stulecia. Obecnie westie należy do najbardziej lubianych terierów. O klasie tego małego teriera nie można decydować, mając na uwadze tylko perfekcyjną, specyficzną fryzurę. Trzeba dostrzec to, co kryje się pod futerkiem.

Jaki jest westie? 

Westie to mały pies myśliwski o solidnej budowie anatomicznej, mocny, krępy i ruchliwy, cieszący się…

Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 46/2023!

About The Author