Pocztówkowy szał, każdy z nas ich pięćset miał – ten fragment „Autobiografii” zespołu Perfekt nucił prawie każdy z nas. Wielu nie tylko nuciło, lecz także uległo czarowi zbierania różnotematycznych pocztówek. Dziś spójrzmy wstecz na temat życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych składanych przez miłośników psów.
Tekst: Gabriela Łakomik-Kaszuba – międzynarodowy sędzia kynologiczny
Jak drzewiej bywało… Wyrażanie swoich intencji, życzeń, próśb czy żądań jest tak stare, jak epistoły skrzętnie zapisywane przez skrybów. Ich początki spisywane na papirusie odnaleziono w dawnym Egipcie. W Chinach na Nowy Rok, który obchodzono bardzo uroczyście, życzenia wysyłano zawsze na czerwonym tle – nierozerwalnie związanym z tym właśnie wyjątkowym czasem. Do Europy zwyczaj ten dotarł w XV w., początkowo związany był ze świętami Bożego Narodzenia, a potem z walentynkami.
Niech się darzy! Magiczny, zimowy okres rozpoczynający się z początkiem grudnia i trwający do święta Trzech Króli, obchodziliśmy i obchodzimy bardzo uroczyście. Rozpoczyna się 6 grudnia od dnia św. Mikołaja, kiedy nasze dzieci otrzymują prezenty.
Okres przygotowań do Wigilii i następujących po niej Świąt jest czasem radości, zadumy, składania bliskim i znajomym życzeń. Niegdyś na wsiach, we dworach robiono ręcznie specjalne ozdoby, które zawieszano na pięknej i pachnącej choince. Myśliwi wyprawiali się na ostatnie polowania, zwane wigilijnymi, a panie domu wraz z pomocnikami przygotowywały wieczerzę wigilijną, podczas której w podniosłym nastroju łamano się opłatkiem. Nie mogło też zabraknąć pustego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca, odwiedzin i poczęstunku dla kolędników.
Nie tylko my, lecz także nasze zwierzęta otrzymywały kawałki opłatka. Dobry gospodarz odwiedzał wtedy oborę, psią budę i kurnik, ze swoją trzodą dzieląc się przedświąteczną radością. Jak głosi legenda, to wówczas zwierzęta mówiły ludzkim głosem. Po wieczerzy obowiązkowo całymi rodzinami wyprawiano się saniami na pasterkę. Ciepło i magia Świąt udzielały się wszystkim.
Pierwsze życzenia Historia wysyłania życzeń rozpoczęła się we Włoszech, gdzie w roku 1709 Nicolo Monte Mellini rozsyłał ręcznie napisane życzenia. Zainspirował w ten sposób dwie mediolańskie drukarnie, które zaczęły tłoczyć i drukować ozdobne kartki. W Anglii Sir Henry Cole, pierwszy dyrektor londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta, aby utrzymać dobre stosunki z przyjaciółmi, zawsze w okresie świątecznym wysyłał im liściki z życzeniami powodzenia i dobrobytu w nowym roku. To na jego zlecenie w roku 1843 malarz John Callcott Hersley namalował nieduży obrazek z podpisem „Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku”. Od tego wydarzenia dzielił nas już tylko krok do prawdziwego życzeniowego szaleństwa. Na koperty naklejano znaczki ze Świętym Mikołajem, a także ozdoby z jemiołą i ostrokrzewem – anglosaskim symbolem Bożego Narodzenia. W Niemczech w XIX w. zaczęto karnety kolorować i stawały się one coraz wymyślniejsze. Listowo-życzeniowy szał nie ominął również Stanów Zjednoczonych, gdzie przybrał niewyobrażalny rozmach. Dzisiaj listy, a jeszcze częściej kartki wysyłamy do rodziny, przyjaciół, znajomych, ale także do współpracowników i firm.
Sienkiewiczowska „pocztówka” Życzenia składano ustnie, przy wigilijnym stole i podczas świątecznych spotkań oraz w ostatnim dniu roku, kiedy…
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.