Wybierz stronę

Postępowanie dietetyczne – w chorobach przewlekłych wątroby

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji i przy dużej zdolności buforowej oraz przy zastosowaniu odpowiedniego postępowania dietetycznego jest zdolna do w miarę szybkiej regeneracji. Takie zdolności wątroby zapewniają pewną ochronę przed trwałym jej uszkodzeniem.

Tekst: dr inż. Jacek Wilczak, Zakład Biochemii i Dietetyki, Katedra Nauk Fizjologicznych, Instytut Medycyny Weterynaryjnej, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Objawy choroby wątroby

Do objawów wskazujących na chorobę wątroby u psa należy zaliczyć: utratę apetytu, wymioty, owrzodzenie żołądka, biegun-kę, drgawki lub inne problemy neurologiczne, gorączkę, problemy z krzepnięciem krwi, żółtaczkę, gromadzenie się płynu w jamie brzusznej, nadmierne oddawanie moczu i pragnienie, zmiany wiel-kości wątroby i utratę masy ciała. Krwawienie z przewodu pokar-mowego może wystąpić u zwierząt z chorobą wątroby z powodu owrzodzeń lub problemów z krzepnięciem krwi. Zdiagnozowanie potencjalnych przyczyn każdego z tych objawów pomaga zdiagno-zować chorobę i zapewnić odpowiednie postępowanie dietetyczne.


Założenia dietoterapii

Mimo że w zależności od danego problemu obejmującego prze-wlekłą chorobę wątroby postępowanie dietetyczne powinno być pre-cyzyjnie do niego dopasowane, to istnieją pewne wspólne założenia dietoterapii chorób wątroby. Na przykład dieta zalecana psom z cho-robą wątroby powinna się charakteryzować wystarczającą gęstością energetyczną i odżywczą, aby utrzymać prawidłową masę ciała. Podstawowa suplementacja diety powinna uwzględniać witaminy z grupy B, witaminę K i witaminę E. Niski poziom potasu i obniżony poziom witamin z grupy B to częste powikłania w przypadku chorób wątroby, a suplementacja jest często zalecana. Witamina C nie jest zalecana u psów z chorobą spichrzeniową miedzi. Zastrzyki z wita-miną K są czasami podawane psom ze skłonnościami do krwawienia.
Ogólne założenia, jakie muszą wspólnie realizować dieta i źródła związków biologicznie czynnych w terapii przewlekłych chorób wątroby: *…

Pełną treść artykułu znajdziesz w 57 (2025) numerze magazynu Pies Rasowy

O autorze