Opłata za psa!
Czy wiecie, że w Polsce istnieje coś takiego jak opłata za psa, bardzo często błędnie zwana „podatkiem” (podatek ma obligatoryjnie ustaloną wysokość, tymczasem wysokość opłaty zależy od decyzji lokalnych władz)?
To rodzaj daniny, którą właściciel czworonoga jest zobowiązany uiścić w urzędzie gminnym. Jej maksymalna ustawowo określona stawka w 2020 r. wynosi 125,40 zł od każdego psa, ale każdy urząd gminy ustala ją na indywidualnym poziomie (z reguły znacznie niższym). Opłatę należy uiścić do końca kwietnia.
Każdy właściciel psa w Polsce musi za niego zapłacić?
Na szczęście, nie. Przede wszystkim zdecydowana większość gmin w kraju już dawno całkowicie zrezygnowała z tego obowiązku i na ich terenie danina od czworonoga po prostu nie obowiązuje. Dotyczy to m.in. większości dużych miast w Polsce (wyjątkami są Kraków i Szczecin). Ale nawet tam, gdzie opłata jest pobierana istnieje szereg wyjątków i ulg. W wielu gminach pobierających opłatę całkowicie zwolnione są z niej np. psy adoptowane ze schronisk, zaczipowane lub wysterylizowane. Część gmin żąda wprawdzie opłaty, ale dopiero od drugiego lub trzeciego psa należącego do tego samego właściciela. Bywa, że z opłaty zwolnione są też szczenięta (lub właściciel płaci za nie mniej). O tym, ile (i czy w ogóle) wynosi opłata od psa i jakie ulgi obowiązują na danym terenie można dowiedzieć się w urzędzie gminy.
Z opłaty za czworonoga ustawowo zwolnieni są też m.in. rolnicy, jeśli posiadają nie więcej niż dwa psy, osoby niepełnosprawne, opiekunowie psów asystujących, a także seniorzy powyżej 65. roku życia.