Wybierz stronę

Nie tylko domowi pupile rozumieją ludzkie gesty!

Wszyscy opiekunowie psów doceniają ich ogromne zdolności komunikacji z człowiekiem i często podkreślają, że pies rozumie, co się do niego mówi.

Naukowcy wiązali te umiejętności z procesem udomowienia i socjalizacji. Natomiast najnowsze badania naukowe przeprowadzone przez indyjskich behawiorystów z instytutu naukowego w  Kalkucie wykazały, że także psy uliczne, które nigdy nie mieszkały z człowiekiem potrafią interpretować jego gesty. W teście wzięło udział 160 ulicznych psów z różnych miast w Indiach. Naukowcy stawiali na ulicy 2 zakryte miski, jedną z surowym kurczakiem, drugą tylko z zapachem jedzenia. Psy obserwowały osobę wskazującą z oddali na miskę i ponad 80% badanych zwierząt wybierało podejście właśnie do tego naczynia wskazywanego przez człowieka.

Jest to bardzo istotna informacja dla koegzystencji bezdomnych ulicznych psów i ludzi, w takich krajach jak Indie, ale nie tylko. Na całym świecie żyje około 300 milionów psów ulicznych, a w samych Indiach jest ich 30 milionów. Psy nie wiedząc, czy człowiek chce im zrobić krzywdę, czy np. nakarmić często reagują agresywnie. W Indiach takie incydenty przyczyniają się do licznych pogryzień i przenoszenia groźnego także dla ludzi wirusa wścieklizny, na którą umiera w Indiach rocznie 20 tysięcy osób, głównie dzieci (dane WHO).  To powoduje, że wielu ludzi traktuje psy źle, czy wręcz je zabija. Dzięki badaniom nad zachowaniami psów ulicznych można zacząć rozwiązywać problem konfliktu człowiek-pies i edukować dorosłych i dzieci, jak postępować z psami i jak bezpiecznie dzielić się z nimi jedzeniem.

National Geographic 17.01.2020

https://on.natgeo.com/36Qz4JG

Artykuł naukowy z tego badania można przeczytać tutaj: https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.02818