Wybierz stronę

Kolejna szansa na emeryturę dla psów?

Kolejna szansa na emeryturę dla psów?

Pod obrady sejmu już wkrótce zostanie przedłożony projekt nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt opracowany przez członków Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Zakłada on m.in. ustanowienie emerytur dla psów (a także koni), które służą w policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Służby Celno-Skarbowej, Żandarmerii Wojskowej, Służbie Więziennej, Służbie Ochrony Państwa czy wojsku.

To palący problem, bowiem obecnie takie psy po zakończeniu służby najczęściej trafiają pod opiekę swoich byłych przewodników, którzy starają im się zapewnić jak najlepsze warunki. Jednak utrzymanie sporego, najczęściej schorowanego w wyniku długiej służby na rzecz człowieka zwierzęcia sporo kosztuje (dieta, leczenie, rehabilitacja).

W tej chwili ich opiekunowie muszą pokrywać te wydatki z własnej kieszeni. W myśl projektu ustawy każdy pies (i koń) po zakończeniu służby otrzymywałby dożywotnią emeryturę ułatwiającą jego utrzymanie i zapewniającą mu godną jesień życia. Wysokość takiej emerytury nie jest jeszcze znana – twórcy projektu zapowiadają konsultacje w tej sprawie z gronem ekspertów. A jak Wam podoba się ten projekt?