Najczęstsze urazy u maltańczyków
Każdy pies potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu. Wszyscy przedstawiciele psiej społeczności, niezależnie od wielkości, podobnie jak ludzie, powinni mieć możliwość korzystania z różnego rodzaju form aktywności fizycznej. W myśl dewizy „ruch to zdrowie” również dla psów ras małych i miniaturowych, takich jak maltańczyk, odpowiednia dawka aktywności fizycznej jest niezbędna dla zachowania pełni zdrowia.
Długowieczność i zdrowie
Choć maltańczyki to psy o wyjątkowej wytrzymałości i o stosunkowo długiej średniej życia, to również im zdarzają się różnorakie problemy zdrowotne. Wprawdzie wymienić można choroby, do których występowania predysponuje konkretnie ta rasa, to zapewnienie właściwej pielęgnacji oraz odpowiedniego żywienia sprawia, że maltańczyki są w stanie dożyć nawet 15 lat. Bardzo ważne jest zapewnienie regularnej opieki weterynaryjnej poprzez systematyczne badania kontrolne. Decydując się na przygarnięcie pod swój dach przedstawiciela tej rasy, należy pamiętać, że są to psy ze skłonnościami do alergii – zarówno tych środowiskowych, jak i pokarmowych. Podobnie jak inne miniaturowe psy, częstokroć borykają się z problemami stomatologicznymi. Skłonność do gromadzenia się kamienia nazębnego i późniejsze choroby przyzębia to tylko niektóre z powodów, dla których psy tej rasy powinny regularnie odwiedzać lekarza weterynarii! Choroby wrodzone, takie jak zespolenie wrotno-oboczne czy problemy z sercem, również nie omijają maltańczyków, dlatego tak istotne jest, aby na swojego pupila zwracać baczną uwagę i nie lekceważyć nawet błahych objawów.
Wypadki chodzą po… psach
Prawie każdemu psu podczas jego życia zdarzają się mniejsze lub większe wypadki. Oczywiście nie jest to regułą, ale ze względu na specyfikę gatunku oraz tryb życia psa wiele z sytuacji dnia codziennego może zakończyć się nieszczęśliwym zdarzeniem losowym. Niektóre z tego typu historii niestety są nie do uniknięcia, dlatego warto wiedzieć, jak w miarę możliwości im przeciwdziałać lub istotnie zmniejszać ryzyko ich wystąpienia. Drobne rasy psów ze względu na swoje niewielkie rozmiary nawet w starciu z niewiele większym od siebie przeciwnikiem często są z góry skazane na przegraną. Zazwyczaj wypadki mają miejsce podczas spacerów i treningów, ponieważ wówczas opiekunowie mają najmniejszą kontrolę nad zwierzęciem. Gwałtowne zabawy z większymi od siebie przedstawicielami gatunku mogą skończyć się poturbowaniem, więc na towarzyszy harców lepiej wybierać delikatniejsze lub mniejsze zwierzęta. Nieszczęśliwe zdarzenie może zakończyć się nieoczekiwaną koniecznością wizyty w gabinecie lekarskim. Pomijając bardzo poważne konsekwencje zdrowotne powstające podczas np. wypadków komunikacyjnych, większość z opisanych na łamach niniejszego artykułu urazów jest stosunkowo niegroźna, choć czasami wymagająca wykonania zabiegu chirurgicznego lub wdrożenia rehabilitacji.
Kontuzje podczas spacerów
Każdy trening pupila powinien być przemyślany, odpowiednio zaplanowany oraz dostosowany indywidualnie do każdego psa. Jednym z najczęstszych wypadków mających miejsce w czasie aktywności są urazy opuszek kończyn. Niestety, przez nieodpowiedzialność ludzi nierzadko podczas spacerów lub zabawy dochodzi do powstawania ran, głównie na podeszwowej powierzchni kończyn psa. Tego typu urazy mogą być wynikiem kontaktu z pozostawionym przez ludzi potłuczonym szkłem bądź innymi ostrymi elementami, dlatego przed rozpoczęciem szkolenia warto każdorazowo sprawdzić teren, również pod względem obecności dołków. Zabawa jest znacznie bezpieczniejsza, gdy pies…
Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze Pies Rasowy 40/2022!