Jak wybrać suchą karmę dla psa?
Kupując karmę, nie powinniśmy się kierować tylko i wyłącznie wyglądem opakowania czy ulubionym smakiem psa, ale wziąć pod uwagę kilka innych czynników. Pamiętajmy również o różnicy jakości między karmą ekonomiczną czy podstawową a karmą premium i superpremium. Im wyższa klasa karmy, tym zazwyczaj wyższa cena wynikająca z większej zawartości mięsa, wyższej strawności czy też zawartości dodatkowych składników.
Wiek psa
Szczenięta bardzo intensywnie rosną, a metabolizm psów starszych też jest inny. Dlatego dostępne są karmy dla szczeniąt, psów dorosłych i psów starszych. W przypadku psów młodych czy wkraczających w okres starzenia się należy pamiętać, że w zależności od wielkości psy kończą wzrost lub zaczynają się starzeć w różnym wieku (patrz wykres), a psy ras dużych zaczynają się starzeć już w wieku 5–6 lat, podczas gdy psy ras małych w wieku około 9 lat.
Karma dla szczeniąt zawiera zazwyczaj inne ilości białka i innych składników odżywczych. Warto również zwrócić uwagę, że mamy karmy uniwersalne dla szczeniąt bez względu na ich wielkość, np. Łosoś Superfood Puppy czy Kurczak z indykiem dla szczeniąt My Lovely Dog. Jednak w przypadku szczeniąt ras dużych czy olbrzymich warto zdecydować się na karmę z większą granulką, jak również składem bardziej dopasowanym do potrzeb dużych ras, gdzie ważna staje się dbałość o masę ciała i zdrowie stawów, jak np. Łosoś Puppy Large My Lovely Dog.
Psy dorosłe ras małych
Karma dla nich zazwyczaj ma znacząco mniejszą granulkę, łatwiejszą do rozgryzania. Dodatkowo należy pamiętać, że małe psy zazwyczaj mają dość szybki metabolizm, potrzebują białka odpowiedniej jakości. Ważna jest również odpowiednia kaloryczność karmy – często mamy tutaj problem z ograniczeniem objętości podawanego pokarmu. Przykłady karm: Wołowina Superfood, Kaczka, Indyk z wolnego wybiegu czy Jagnięcina Małe Rasy My Lovely Dog.
Psy dorosłe ras dużych
Karma dla psów ras dużych charakteryzuje się zazwyczaj trochę innym składem i większa granulką, np. Łosoś Adult Large czy Indyk z batatami My Lovely Dog. Takie karmy zazwyczaj zawierają mniejszą ilość tłuszczu czy też składniki wzmacniające stawy, jak np. siarczan chondroityny czy glukozamina.
Karmy od juniora do seniora
Można również wybrać karmy uniwersalne, jak np. Original 80/20 czy Wołowina Superfood My Lovely Dog. Wybór takiej karmy może być odpowiedni w przypadku posiadania w domu psów w różnym wieku, a także w przypadku psów aktywnych bez względu na wiek.
Psy sportowe i pracujące
Psy sportowe czy pracujące wymagają większej liczby kalorii, wysokiej jakości białka, które będzie łatwo przyswajalne. Dzięki odpowiedniej jakości i kaloryczności karmy dbamy też o to, aby ich przewód pokarmowy nie był nadmiernie obciążony. W tym przypadku również sprawdzą się karmy o wysokiej kaloryczności z dodatkami wspierającymi stawy (glukozamina, siarczan chondroityny, MSM), jak np. Original 80/20 My Lovely Dog.
Psy z nadwagą/ otyłe oraz psy starsze
W przypadku psów o zbyt dużej masie ciała czy też psów starszych o zwolnionej przemianie materii stosuje się często tzw. karmy light. Zawierają one zazwyczaj dużo mniej tłuszczu, przeważnie do 10–12%, stosunkowo więcej białka, jak również dodatkowe składniki wspierające przemianę materii i kondycję psa, np. L-karnitynę, siarczan chondroityny, glukozaminę, kwasy tłuszczowe Omega-3. Przykładami takiej karmy są Indyk Light czy Pstrąg Light My Lovely Dog
Zapraszamy na zakupy oraz po porady na stronę internetową: