Select Page

Jak wybierać przysmaki dla psa?

Bardzo często wchodząc do sklepu zoologicznego widzicie bardzo szeroki wybór przysmaków dla psa. Naturalna reakcja jest taka: kupię to, co znam.

Tymczasem kupując przysmaki dla psa, warto znać 6 zasad.

Zasada 1

Przysmaki powinny stanowić około 10% wartości dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa. Przykładowo pies ważący 5 kg, mający zapotrzebowanie ok. 318-368 kcal (przy niskiej/standardowej aktywności) powinien zjeść max. 35 kcal z przysmaków. Stąd, jeśli chcielibyście dać mu ucho wieprzowe, zapomnijcie o tym (w zależności od wielkości ucha, może pokryć całe zapotrzebowanie dzienne).

W przypadku takiego psa warto wziąć pod uwagę np. gryzak w postaci poroża jelenia, a dodatkowo drobne przysmaki treningowe typu serca wołowe/jelenia, płuca wołowe/baranie, wątroba wołowa/jelenia, żołądki wieprzowe.

Zasada 2

Ważne jest przeznaczenie przysmaku: nagroda w treningu, gryzak, przysmak do zabawki na smakołyki. Znając przeznaczenie przysmaku możecie wybierać z różnych grup przysmaków:

  • Drobne przysmaki przypominające karmę, ale mające np. większą zawartość mięsa czy ryby lub dodatki funkcjonalne – np. Smakołyk rybny 80% ryby My Lovely Dog. Przysmaki takie idealnie nadają się do różnego rodzaju zabawek na smakołyki i tzw. gier logicznych.
  • Drobno pokrojone kawałki suszonego mięsa czy podrobów, typu serca, płuca, wątroba. Ich dużą zaletą jest to, iż można wybrać rodzaj białka zwierzęcego, wielkość i preferencje psa. Idealne do szkolenia, czy też do wykorzystania w części zabawek dla psów.
  • Gryzaki – w postaci suszonych mięs, skór, ścięgien, poroża, rogów… Tu też jest dostępny cały asortyment różnego rodzaju białek zwierzęcych, form i wielkości. Dobierajmy tak, aby pies mógł bezpiecznie realizować swoją potrzebę gryzienia i żucia.

Zasada 3

Prawidłowe opakowanie przysmaku, a w przypadku przysmaków „wielorazowych” przydaje się opakowanie z tzw. struną. Zapewnia to bezpieczeństwo. Dzięki temu produkt jest chroniony przez rozwojem szkodliwych drobnoustrojów, szkodników owadzich, psuciem, a tym samym nie narażamy zdrowia psa. Przestrzegam przed kupowaniem produktów leżących w otwartych pudełkach, które mogą być dotykane wielokrotnie przez kupujących, czy psy i przez to narażone są na osadzanie się na nich różnych substancji. Dodatkowo dzięki opakowaniu uzyskacie ważne informacje m.in. opis produktu i datę przydatności do spożycia.

Zasada 4

Dopasowanie przysmaku do: wieku psa, stanu zdrowia, alergii/nietolerancji pokarmowych, wielkości i stanu zębów. Pamiętajmy, iż w przypadku szczeniąt do czasu pojawienia się stałego uzębienia warto dbać o to, aby szczenięta nie gryzły zbyt twardych elementów, np. poroża jelenia przed ukończeniem ok. 5 miesiąca. W przypadku szczeniąt zresztą polecam np. oszlifowane poroże jelenia. Jeśli pies jest alergikiem starannie dobierajmy źródło białka.

Zasada 5

Urozmaicenie typów przysmaków czy też rodzajów mięs (szeroki wybór asortymentu przysmaków w miejscu zakupu). Dzięki temu dostarczamy psu nie tylko zróżnicowane smaki, tekstury, ale również dbamy o spożywanie przez niego produktów o różnym składzie aminokwasowym, co wpływa również na jego kondycję.

Zasada 6

Skład przysmaków – jak najbardziej naturalny, bez sztucznych dodatków, konserwantów czy barwników.

Podsumowanie:

Kupując przysmaki warto kierować się powyższymi zasadami. W przypadku wątpliwości warto poradzić się dietetyka zwierzęcego, który pomoże we właściwym wyborze i prawidłowo dobierze dietę dla Twojego psa. Przysmaki stanowią ważny element życia psa, wpływając na jego kondycję fizyczną i zachowanie.

Autor: Bożena Wróblewska, certyfikowany dietetyk zwierzęcy, hodowca psów i zoopsycholog

Więcej informacji: www.mylovelydog.pl, e-mail: kontakt@mylovelydog.pl, tel. 797 332 150

About The Author