B.A.R.F. czyli logika w odżywianiu psów i kotów

W pogoni za jedzeniem idealnym dla psów i kotów często nie zastanawiamy się, co byłoby najbardziej logicznym rozwiązaniem, a zatracamy w tym, co oferują nam czołowi producenci karm dla zwierząt. Półki sklepów zoologicznych uginają się pod ciężarem propozycji w odżywianiu naszych pupili, a są to zazwyczaj suche granulki, które dzięki użyciu magicznego słowa „bilans” mają być rozwiązaniem w żywieniu wszystkich mięsożernych domowników. Oczywiście prawdą jest, że pies pochodzi od wilka, a kot od żbika, co często podkreślają dystrybutorzy karm i na tym koniec, ponieważ ten żbik czy wilk w naturalnym środowisku jadłby po prostu świeże mięso.

Ale mięso to nie wszystko, w zdrowej diecie potrzebne są jeszcze miedzy innymi serca, podroby, oleje i naturalne suplementy. Z pomocą przychodzi Fundacja BARFNE KOREPETYCJE, która od ponad dwóch lat edukuje miłośników psów i kotów, a przy tym porusza istotny temat zdrowego odżywiania, czyli BARF (Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie), od stycznia 2017 roku prowadzi regularne szkolenia w całej Polsce.

Ostatni wykład odbył się w Warszawie i trwał ponad pięć godzin, a zespół w składzie: Jagoda Fedyniak, Agnieszka Cholewiak-Góralczyk i Ewa Salwerowicz podzielił się najistotniejszymi zagadnieniami i instrukcjami, które miały pomóc w rozpoczęciu przygody i nowej drogi w odżywianiu kotów. Poza ideologią podawania surowych kawałków mięsa, podrobów i składników bogatych w białka i tłuszcze zwierzęce, fundacja nawiązuje również do diety, która wydaje się nieco kontrowersyjna, a mowa tu o Whole Prey (tłum. cała ofiara). Ten model polega na żywieniu psów i kotów w zgodzie z ich anatomicznym i naturalnym przystosowaniem. Zakłada podawanie całych tuszek małych zwierząt: ptactwa, gryzoni, niektórych ryb z zachowaniem proporcji masy i wielkości ofiary, którą kot czy pies byłby w stanie upolować na wolności, pamiętając przy tym, aby mięso pochodziło z legalnych źródeł i było przebadane.

Czy w takim razie jesteśmy świadkami kresu chrupki, skoro jedzenie dla psa możemy kupić w każdym sklepie mięsnym lub ogólnospożywczym? Oczywiście, że nie. Nie każdy w swojej zamrażarce chce trzymać jednodniowe kurczaki, myszy czy porcjować mięso, serca i podroby w domu. Sucha karma powstała dla wygody i naszego komfortu. Należy pamiętać, że niezależnie od tego ile zawiera mięsa i jakie właściwości lecznicze opisuje producent, to prawdziwe, świeże jedzenie zawsze będzie najzdrowsze, a rynek zoologiczny musi się otworzyć na nowe i wygodne propozycje odżywiania zgodne z proporcjami i zasadami diety BARF.

Fundacja BARFNE KOREPETYCJE udziela porad z zakresu dietetyki i odpowiedniego odżywiania, ale także układa jadłospisy dla zwierząt chorych, które potrzebują specjalistycznego podejścia i indywidualnego zapotrzebowania na niektóre składniki. Dowiedz się, gdzie odbędzie się następne szkolenie: www.barfnekorepetycje.pl, kontakt@barfnekorepetycje.pl

Fundacja BARFne Korepetycje w przystępny sposób dzieli się swoją wiedzą i pokazuje, że zdrowe żywienie wcale nie musi być trudne, a przygotowywanie posiłków sprawia dużo przyjemności.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *