„Zdrowo, smacznie, naturalnie – prawidłowe żywienie psa”

Nowy poradnik dla BARFiarzy!

dr n. wet. Joanna Zarzyńska

Na początku roku ukazała się jedna z pierwszych polskich publikacji książkowych o charakterze poradnika, dotycząca diety BARF, zyskującej zainteresowanie coraz szerszego grona właścicieli i hodowców psów, chcących żywić swoich podopiecznych w sposób jak najbardziej naturalny.

Polecam zapoznanie się z tą książką osobom dopiero chcącym zacząć swoją przygodę z BARFem – a mającym obawy, czy uda im się dietę zbilansować, a także już stosującym BARF w żywieniu psów – warto wspomóc się rzetelną wiedzą przystępnie przedstawioną przez Autorkę poradnika, panią Agnieszkę Królak.

Sama Autorka przedstawia się jako pasjonatka zdrowego żywienia psów. BARF wiele lat temu wprowadziła do diety swoich psów (jest hodowcą berneńskich psów pasterskich), również szczenięta opuszczają hodowlę ze wskazaniem żywienia BARFem, a ich właściciele potwierdzają, że właściwie ułożona dieta według tej metody sprawdza się znakomicie. Autorka od lat dzieli się swoją wiedzą wprowadzając w świat BARFu innych właścicieli psów. BARF opisany w książce to kompilacja wiedzy przedstawionej w książkach twórców takiego żywienia (I. Billinghurst, T. Lonsdale), publikacji popularno-naukowych (głównie anglojęzycznych i francuskojęzycznych) wielu autorów, w tym lekarzy i doktorów weterynarii, własna praca badawcza oraz zebrane przez wiele lat doświadczenia własne i rzeszy właścicieli „barfujących” psów.

Sama Autorka, zapytana o ideę przyświecającą przygotowaniu tego poradnika, odpowiada: „Poradnik ten był pisany z myślą o każdym właścicielu psa, który nie ma doświadczenia w żywieniu BARF. Chciałam, by był użyteczny dla tych, którzy poszukują podstawowych i w mojej ocenie wystarczających informacji o żywieniu: na czym ono polega, co się na nie składa, jakie produkty i w jakich proporcjach powinno się podawać w pewnym okresie bilansowania i dlaczego, jak planować posiłki oraz jak reagować, gdy coś się z psem dzieje (…). Rozdziały są pomyślane w taki sposób, że można je czytać praktycznie niezależnie – wtedy, kiedy jest potrzeba zrozumienia danej kwestii czytelnik otwiera odpowiedni rozdział i znajduje to, czego szukał.”

Po zapoznaniu się z książką mogę powiedzieć, że została bardzo starannie przygotowana i przemyślana. Prowadzi Czytelnika przez wszystkie niezbędne aspekty związane z dietetyką – czyli budowę i funkcje przewodu pokarmowego psa, charakterystykę niezbędnych składników pokarmowych (wraz z ich biodostępnością i rolą) oraz piramidę prawidłowego żywienia typu BARF. Opisywana tematyka jest prezentowana w sposób przystępny dla Czytelnika, a przy tym poparta danymi liczbowymi i literaturowymi (w tym amerykańskimi normami NRC). Autorka wskazuje i tłumaczy normy zapotrzebowania psów na określone składniki odżywcze, jednocześnie ułatwiając ich praktyczne przeliczanie w proponowanej diecie. Model żywienia BARF został szczegółowo opisany – wraz z omówieniem podstawowych składników i suplementów diety. Pomocne w przyswojeniu wiedzy są tabele i schematy. Świetne podsumowanie wiedzy, którą wielu początkujących BARFiarzy wyszukuje w Internecie (wciąż brak jest dobrych źródeł w języku polskim, często jest to wiedza praktyczna, przekazywana z doświadczeń osób karmiących psy surową dietą).

Niezmiernie wartościową częścią książki jest poradnik praktyczny. Podpowiada jak przejść na dietę BARF, jak ustalać dzienną dawkę pokarmową dla konkretnego psa. Uwzględnione są także fazy rozwojowe i przypadki zwierząt z chorobami – np. alergiami, czy chorobami nerek. Bardzo przydatne i inspirujące są opisane plany żywieniowe – na pewno będą wartościowym wsparciem dla osób układających diety swoich psów. Autorka postanowiła też wspomnieć o temacie niezbyt powszechnie dyskutowanym wśród dietetyków, a często podejmowanym przez właścicieli psów – neofobii żywieniowej, czyli potocznie mówiąc „mój pies nie chce jeść” – wbrew pozorom może dotyczyć to także nowowprowadzanej diety BARF.

Dla mnie, jako lekarza weterynarii, bardzo ważne jest zaznaczenie w tej książce aspektów prawidłowego zbilansowania diety i dostarczania składników o wysokiej biodostępności oraz urozmaiconych. Często jest to pomijane w uproszczonym rozumieniu BARF jedynie jako „mięsnych kości”. Autorka, jako świadomy hodowca i dietetyk swoich psów, wskazuje także istotność profilaktycznej kontroli stanu zdrowia psów – należy pamiętać jak wielki wpływ na kondycję zwierzęcia ma jego żywienie!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *